Amerikan Vizesi.

AMERİKA VİZESİ

ABD, ülkelerine girmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için 2 ana başlık altında Amerika vizesi koşullarını uygulamaktadır. Amerika’ya maksimum 6 ay kısa süreli Amerika turistik vize, ticari vize, mesleki organizasyon katılımı, aile ziyareti vizesi, eğitim vizesi, dil okulu ve yaz kampı gibi gidiş amacınıza göre geçici süreli ziyaretler için Amerika Göçmen Olmayan Vizesine başvurabildikleri gibi uzun süreli ziyaretler içinde Amerika Göçmen Vizesine başvuruda bulunabilirler. Ancak Amerika’ya seyahat sebebine göre düzenlenen seyahat sebebine göre düzenlenen yaklaşık 185 farklı alt kategoride vize bulunmaktır.

Daha önce ABD ülkesine vize almış düzenli seyahat eden kişilere düzenlenen “Süresiz vize” türü artık 10 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Artık “süresiz” vize sahiplerinin Amerika vizesi geçerli sayılmamaktır. Amerika seyahatini aile bireyi ziyareti, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, birinci dereceden akrabayı gözetim, nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı Amerika’ya düzenli olarak ziyaret sebebini kanıtlayan kişiler için 10 yıllık süreli Amerika vizesi düzenlenebilmektedir. Fakat 10 yıllık süre ile sınırlandırmaları demek 10 yıl Amerika’da kalabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Amerika vizesi kalış sürenizle bağlantılı değildir. Amerika’ya yapacağınız seyahatinizde ülkedeki kalma süresini ABD gümrük kapısında görevli Gümrük ve Sınır Koruma memurlarının vereceği karar belirlemektedir. Gümrük memurlarının yasal kalış hakkı verebileceği süre maksimum görevlinin vurduğu giriş kaşesinde ki gün sayısı kadardır yani en fazla 5 ay 29 gündür.Gümrük memurunun yazmış olduğu süre dolmadan mutlaka Amerika’dan çıkış yapılması gerekir. Amerika seyahat planı, Amerika vize süresinin uzatılmasını gerektiren durumda, bulunulan eyalete bağlı USCIS Ofisi’ne başvuru yapılarak, Amerika vize kalış süresi uzatılabilmektedir.ABD üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin, Amerika Ziyaretçi Vizeleri yok ise veya Vize Muafiyet Programı için gerekli niteliklere sahip olmamaları halinde; Amerika aktarmalı olarak gidilecek ülkeye anlık ve sürekli transit vizesi için, geçerli Amerika transit (C) vize sahibi olması gerekir.

Amerika vizesi için onlineDS 160 formu doldurularak başvuru yapılması zorunludur.DS 160 formu doldurulup vize harç bedeli ödenmeden mülakat randevusu verilmemektedir. Mülakatın yapıldığı gün aynı zamanda parmak iziniz de alınmaktadır.