ÇİN TRANSİT VİZE

ÇİN TRANSİT VİZE
Çin transit vizesi, Çin üzerinden üçüncü bir ülkeye yapılacak geçişlerde kullanılan bir vize türüdür. Bu geçişlerde havalimanı sınırlarından cıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek yoktur. Havalimanından cıkması ya da 24 saatten fazla kalması durumunda Çin transit vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Aksi durumlarda T.C. vatandaşlarından ize talep edilmemektedir.
Shanghai ve Beijing’de uygulanan 45 ülkenin vatandaşlarına transit geçişlerinde 72 saatlik bir vize muafiyeti söz konusudur. Aşağıda belirtilen ülke vatandaşları Beijing Capital İnternational, Shanghai Pudong International ve Shanghai Hongqiao International Havalimanlarında transit geçiş yapacak olan yolcular, geçerli olan pasaportları, geçerli ülkelerin vizeleri ve uçak biletlerini yanlarında bulundurarak 72 saatten az kalmak şartıyla Pekin ve Şanghay’da vizesiz olarak kalabilirler. Bu ülkeler; Avustralya, Avusturya, Arjantin Belçika Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg , Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.
Bu uygulama gemi, tren, ya da diğer ulaşım araçlarıyla seyahat eden yolcular için geçerli bir durum değildir.
Yolcuların 72 saat süresince, Pekin veya Şangay dışında diğer şehirlere gitmelerine izin verilmemektedir. Giriş yapılan şehirden dönüş yapılması gereklidir. Örneğin, Şangay Pudong Havalimanı’na iniş yapıldıysa yine Şanghay’dan hareket edilmeli, Pekin Uluslararası Havaalanı’ndan veya diğer havaalanlarından hareket edilmez.
HONG KONG’a Yapılan giriş ve çıkışlarda uygulanan vize uygulaması:
Hong Kong’a yolculuk etmek isteyen T.C. Türk vatandaşları 90 gün boyunca Hong Kong vizesinden muaftırlar. Hong Kong’u transit geçiş için kullanacak kişilerden de üçüncü bir ülkeye uçak biletleri olup olmadığı sorulur.
Hong Kong’a giriş ve çıkışlarda kişinin yanında bulundurduğu nakit para konusunda bir üst sınır bulunmamakla birlikte Hong Kong üzerinden Çin’e seyahat edecek kişilerin ve Çin’den Hong Kong’a giriş yapan yabancıların üzerinde 5.0000 USD dolarının üzerinde nakit para tespit edilmesi halinde sınır görevlileri o kişilerden bu paranın açıklamasının isteyebilmektedir.