Turizm

Kültürel Doku

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşları tarafından hem turistik hem ticari amaçlı seyahatler için yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilk kez gidenlere, tek girişli vize verilmektedir. Tek girişli vize ile Çin’e bir kez giriş yapma hakkınız bulunmaktadır. Çin’den Hongkong’a geçiş yaptığınızda vize hakkınızı kullanmış olursunuz. Vizeniz çift girişli veya çok girişli değil ise geçerlilik süresi olsa dahi, yeniden Çin’e giriş yapmak için yeni bir vizeye ihtiyacınız vardır. Hong Kong için önceden vize almanıza gerek yoktur. Gümrük girişinde tüm Türk vatandaşlarına 3 aylık vize verilir.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Kırklareli, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Burdur, Isparta, Uşak, Denizli ve Antalya şehirleri, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun yetki sınırlarında olup, bu şehirlerden yapılan başvurular, İstanbul başkonsolosluğunda; diğer şehirlerden yapılan Çin Vize başvuruları ise Çin Ankara Büyük elçiliğinde yapılmaktadır.

Çin Ticari vizeniz için yazmanız gereken dilekçe mutlaka konsolosluğun belirttiği formatta olmalıdır. Bu formatın dışında olanlar konsolosluk tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Vizemhazir.com profesyonel danışmanınız sizin adınıza bu dilekçeyi doğru bir şekilde hazırlar. Çin vize başvurusunun en önemli kısmı başvuru belgelerinin (aşağıda belirtilen) eksiksiz ve doğru hazırlanmasıdır. Bu belgeleri sizin adınıza Vizemhazir.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi bir durum yaşamanızı önleyecektir.

Çin Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

 1. Çin Halk Cumhuriyeti’ne Gidecek Vatandaşlarımız için Uyarı: Yeşil (hususi-30 gün), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) Pasaportlardan Vize İstenmemektedir. Sadece Bordo (normal) Pasaportlara Vize Uygulanmaktadır.
 2. Pasaport ( En Az 6 Ay Geçerli Olacak)
 3. Pasaportunuzun Fotokopisi
 4. Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 5. Çin Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 6. Nüfus Cüzdanı fotokopisi (T.C. Kimlik Numarası Yazılı)
 7. ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 8. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)

Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyeti turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Çalışanlar için Çin Vizesi

Çin vizesi için başvuru yapacak olan çalışanlar (özel sektör, Kamu), daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. ​ Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi (İşveren yazısı)
 2. İş Yeri Faaliyet Belgesi Aslı
 3. Vergi Levhası Fotokopisi
 4. Şirketin İmza Sirküleri
 5. Şirket Ticaret Sicil Gazetesi
 6. SGK İşe Giriş Bildirgesi Ve Hizmet Dökümü Aslı
 7. Maaş Bordrosu (Son Ay)
 8. Nüfus Cüzdanı fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 9. ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 10. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 11. Çin Halk Cumhuriyetinde Bulunan Çalışmak İçin Gidilecek İş Yerinden Oradaki Belediye Tarafından Düzenlenmiş Davetiye Mektubu Kopyası
 12. Çin Halk Cumhuriyeti Tarafından Verilen İş durumu Bildirir İzin Belgesi veya Uzman Belgesi
 13. Çin Halk Cumhuriyeti Tarafından Verilmiş “Yabancı Çalışma Belgesi”

Ticari Vize

Çin Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin ticari vizesi için gereken evrakların önemli bir kısmı Çin turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Çin ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Çin’i  ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. Çin ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Yardım

Sorularınızı çekinmeden vize danışmanlarımıza sorabilirsiniz.
Size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız.

This is custom heading element

Bize Ulaşın

Ara & Vize Al