Turizm

Kültürel Doku

Danimarka Vizesi

Danimarka   sert bir kış mevsimine sahip olan bir ülkedir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında ziyaret etmek, daha elverişli bir tur geçirmeyi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, Kopenhag üzerinden feribotla geçişi sağlanan Bornholm Adası plajlarıyla göze çarpmaktadır.  Danimarka Schengen ülkelerinden birisidir. Danimarka vizesi almaya hak kazandıysanız Danimarka’ya seyahat ettikten sonra  diğer Schengen Birliği üyesi ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Tatil, yılbaşı ve bayram dönemlerinde vize talep yoğunluğu yaşanmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak planladığınız seyahatinizden bir ay öncesinde vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Danimarka vize başvurusunun en önemli kısmı Schengen vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulmasıdır. Bu formu sizin adınıza Vizemhazir.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi bir  durum yaşamanızı önleyecektir.

Ankara’da bulunan Danimarka Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Danimarka Başkonsolosluğu, kısa süreli vize (En fazla 90 gün) başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli vize başvuruları için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Gaziantep’te bulunan yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmalıdır. Ancak başvuruyu değerlendiren kurum yine Büyükelçilik olacaktır. Yalnız Danimarka Konsolosluğu İstanbul başvurularıyla ilgilenmektedir. Vizemhazir.com ekibi vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar  her aşamada yanınızda olacaktır.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar

Danimarka vize başvurusu yaparken, her türlü vize başvurusunda(turistik, ticari, öğrenci vb.) gereken bazı temel belgeler bulunmaktadır.

 1. En az 6 ay geçerli pasaport. (eski tip, çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, 10 seneden önce alınmamış olması ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 1. Danimarka Schengen vizesi başvuru formu: Tamamı doğru ve eksiksiz doldurulmuş online vize formunun çıktısı. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır (2’şer adet).Vize formu doldurulmadan önce başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi çok önemlidir. Yanlış bir seçim vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz Vizemhazir.com danışmanınız tarafından değerlendirilerek belirlenecektir.
 1. 2 adet fotoğraf (50×50 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf).
 2. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 4. Kimlik fotokopisi (ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 5. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Danimarka’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)

Not: 1. ve 7. maddeler Vizemhazir.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Turistik Vize

Danimarka turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Özel Sektör Çalışanları için Danimarka Turistik Vizesi Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize talep mektubu ( Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren bir mektup yazmalısınız. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır).
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (Mevcut Bakiyesi ve Hesap Hareketleri )
 3. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları.
 4. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 5. SGK(4a) Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 6. Çalışılan şirketin imza sirküleri kopyası (Güncel)
 7. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 8. Vergi levhası kopyası.
 9. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Şirket Sahipleri ve Ortakları Danimarka Turistik Vizesi  Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

Kamu Çalışanları için Danimarka Turistik Vizesi   Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektubun  aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi (Güncel)
 4. Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 5. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (mevcutsa)
 6. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.

Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi

Öğrenciler için Danimarka Turistik Vizesi  Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

Emekliler için Danimarka Turistik Vizesi Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da www.turkiye.gov.tr  sitesinden alınan emeklilik tescil kaydı  fotokopisi
 2. Maaş aldığı Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 3. Kişisel banka hesap cüzdanları veya banka hesap dökümleri (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 4. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Ev Hanımları için Danimarka Turistik Vizesi Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evli Olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için Danimarka Vizesi Evrak Listesi

 1. Türkiye’de oturma ve çalışma izni.
 2. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Reşit olmayanlar için Danimarka Turistik Vizesi  Evrakları

Danimarka vizesi için başvuru yapacak olan reşit olmayan çocuklar, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 3. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim döneminde gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 4. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belge grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan belgelerin aynısı hazırlanmalıdır.)

Ticari Vize

Danimarka Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka ticari vizesi için gereken evrakların önemli bir kısmı Danimarka turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Danimarka ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından  Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Danimarka’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. Danimarka ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Öğrenci Vizesi

Danimarka Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak belgeler, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli farklılık Danimarka’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. Ek olarak, aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek başvuru dosyanızı tamamlayabilirsiniz.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. AB eğitimi, staj veya araştırma programları için
  • Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubunun aslı ve fotokopisi;
  • Vize başvurusu yapanın, bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösterir, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.
  • Devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu.
  • Sabıka kaydı.
  • Not çizelgesi (transkript belgesi) ya da İngilizce yeterlilik belgesi.

Yardım

Sorularınızı çekinmeden vize danışmanlarımıza sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız.

bilgi@vizemhazir.com

0553 906 18 12

Bize Ulaşın

Ara & Vize Al