E-Vize Nedir?

E-Vize Nedir?

E- vize, yolcuları uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemlerden kurtarmanın yanı sıra zamandan tasarruf etme ve havalimanında kapıda verilen vizelere bir alternatif oluşturma amacı ile geliştirilmiş bir sistemdir.

Vize alma prosedürlerive talep edilen belgeler, ülkeden ülkeye göre değişiyor; ama işlem ana hatları ile her ülke için aynı şekilde ilerliyor. Online vize alabilmek için öncelikle gidilecek ülkenin bu hizmeti sağlıyor olması gerekiyor. Geçerli bir pasaporta sahip yolcular, talep edilen e-vize bedelini kredi kartı ile yatırıp işlemi tamamladıktan sonra belgenin çıktısını alarak sınır kapılarından direkt olarak geçebiliyor.

Başvurunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-vizenin indirilebileceği bağlantı başvurunun son sayfasında ve başvuru yapan kişinin e-posta adresine gönderilmektedir. Sınır kapılarında görevliler e- vize bilgisini kendi sistemlerinden kontrol edebilmektedirler. Bununla birlikte, sistemin kapalı olma durumunda sistemin düşmesi ihtimaline karşı kullanıcıların e- vizelerini basılı veya dijital olarak yanlarında bulundurmalarını öneririz.

Türkiye’de e-vize turistik veya ticari amaçlar dışında yapılacak yolculuklar için geçerli değildir. ABD, Yeni Zelanda, Ermenistan, Bahreyn, Kamboçya, Yeşil Burun Adaları, Gabon, Gürcistan, Hindistan, Kenya, Kuveyt, Malezya, Moldova, Myanmar, Ruanda, SãoTomé ve Príncipe, Singapur, Saint Kitts ve Nevis, Sri Lanka, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Uganda, Özbekistan, Zambiya ve Zimbabve gibi ülkeler dışında online vize uygulamasını kullanan ülkeler yıldan yıla artarak 2018 itibari ile dünya üzerinde 25 ülke bu sistemi kullanıyor.

Tüm vizelerde olduğu gibi, resmi makamlarının e-vize sahibi bir kişinin ülkeye girişine neden belirtmeksizin izin vermeme hakkına sahiptir.