Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu

Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında karşılıklı imzalanan ve kesintisiz 30 gün süreyi aşmamak şartıyla vizesiz seyahat etme hakkı tanıyan anlaşma. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından feshedilmiştir. Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo), Hususi ve Hizmet pasaportu hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya vizesinden muaftır.

Bunun dışında Rusya Hükümeti, 03.08.2018 tarihli Federal Kanun gereğince Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, FIFA Dünya kupasını izlemek için Rusya’ya gelen taraftarlara yıl bitimine kadar Rusya’ya girişlerde vize uygulanmayacağını bildirdi. Rusya Devleti, Dünya Kupası öncesinde maçları izlemek için bilet alan yabancı ülke vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmıştı. Maçları izlemek için Rusya’ya giriş yapan kişiler Fan ID adı verilen bir kimlik kartı alarak ve bu kimlik sayesinde Rusya’ya giriş ve çıkışlarında pasaport ve vize ibraz etmelerine gerek kalmamaktadır.

Bununla birlikte Rusya’ya eğitim, çalışma ve oturum gibi amaçlarla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 gün kalış ve çok giriş hakkı tanıyan uzun süreli vize başvuruları Rusya Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanları; Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve İstanbul’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. ikamet iznine sahip yabancı ülke vatandaşlarının Rusya vize işlemlerinde vize onayını veya reddini Rusya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir. Rusya vizesi başvuruları Rus Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığıyla kabul edilmekle birlikte Rusya vizesinin sonucuna dair karar yetkisine sahip tek kurum başvuruların iletildiği Rusya Konsolosluğu, Rusya Başkonsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliğidir.