RUSYA TİCARİ VİZE

RUSYA TİCARİ VİZE

Rusya’ya ticari amaçlı seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları ya da Türkiye’de oturum iznine sahip vatandaşların Rusya ticari vize başvuruları için Rusya’dan bakanlık onaylı bir davetiye temin etmeleri gerekecektir. Rusya ticari davetiye temin etmeden gidiş amacınıza uygun bir Rusya vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatırız.

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliğinin vize prosedürlerine göre Rusya vizenizin olması Rusya Federasyonu topraklarına koşulsuz girebileceğinizi anlamına gelmemektedir. Rusya’ya giriş yapacağınız noktadaki Rusya vize yetkililerinin, Rusya vizesi hakkında onay veya ret yetkisi bulunmaktadır. Rusya vizesine sahip kişilerin seyahatlerinden önce, ülkeye girişlerinde yanlarında bulundurmaları gereken evraklar hakkında bilgi sahibi olmaları önerilir. Ayrıca gerekli evrakların vize şartlarına uygun şekilde hazırlanmış olması da büyük önem arz etmektedir.

Rusya ticari vize, başvurularında davetiye çıkarma koşulları Rusya ilgili makamlarının belirlediği şartlara uygun biçimde hazırlanmalı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gereken orijinal ticari davetiyenizin ilk önce Rusya Göçmen Bürosu’na verilmesi ve ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekir. Ticari vize davetiyenizi başvurunuz için diğer evraklarla beraber dosyanıza eklemeniz zorunludur.

Rusya Konsolosluğu, T.C. vatandaşlarının Rusya ticari vize evraklarının belirlenen prosedürlere uygun bir şekilde düzenlenmesi önem arz etmektedir. Bunun dışında Rusya ticari vizesi 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ve 1 yıllık çok girişli ticari vize olmak üzere 3 ayrı gruba ayrılmaktadır. Tek yada çift girişli olarak verilen Rusya Ticari Vizesinin geçerlilik süreleri 90 gündür. Rusya’da olan ticari faaliyetlerin durumuna göre Rusya ticari vize başvurusu yapılabilmektedir. Fuar veya etkinliğe katılmak gibi sürekli bir durum söz konusu değilse tek ya da çift girişli 90 gün süreli vize uygun olacaktır. Eğer ticari faaliyetler Rusya’da ortaklık kurmak, şube açmak veya uzun süreli bir iş faaliyeti gerektiriyorsa 1 yıllık çok girişli ticari alınması doğru olacaktır. Çok girişli vizelerin Rusya Federasyonu sınırları içerisinde kalma süresi her 180 günlük zaman içinde 90 günü aşmamalıdır.

3 Aylık Tek Girişli Rusya Ticari vize:Bu vize türü Rusya’ya ticari nedenlerle gitmek isteyen Türk vatandaşlarına 1 kez giriş ve çıkış imkânı sağlamaktadır. Bu vize türüyle yapılacak olan seyahatlerde tekrardan giriş yapılmak istenilmesi halinde yeniden Rusya ticari vizesi başvurusu yapılmalıdır. Tek girişli vize ile seyahat tarihleri süresince Rusya’da kalınabilir. Bu süre 90 günü aşmamak koşuluyla düzenlenmektedir. Tek girişli vize Rusya ticari vizesi kapsamı içinde yer almaktadır.

3 Aylık Çift Girişli Rusya Ticari Vize:Bu vize türü Rusya’yı ticari amaçlarla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına 2 kere giriş ve çıkış imkânı sağlamaktadır. İki girişli Rusya ticari vizesinin geçerlilik süresi en fazla 90 gündür.

1 Yıllık Çok Girişli Rusya Ticari Vize:Bu vize türü Rusya’ya ticari nedenlerle seyahat yapmak isteyen Türk vatandaşlarına en az 2 ve üstü Rusya’ya ticari amaçla ziyaret etme hakkı verir. Bir yıllık Çok girişli vize, Rusya’ya her 180 gün için 90 günü geçmemek şartıyla ülkede ikamet etme izni verir.

Rusya ticari vizesi belirli bir zamanı kapsar. Vizenin süresinin uzatılma imkânı Rusya’daki ilgili makamların onayı ile yapılabilmektedir. Rusya ticari vizesinin içeriği çalışma vizesinden farklı olmaktadır. Çalışma her ne kadar ticari görülse de bir ticari vize özelliği taşımaz.