Rusya Transit Vize

Rusya Transit Vize

Rusya transit vizesinin bir girişli olması halinde uçakla yolculuk yapacak kişiler için geçerlilik süresi 3 gün,  tren ve karadan seyahat edecek olan kişiler için geçerlilik süresi 10 gündür. Bu süreyi belirleyen faktörler, Rusya’ya gidiş ve dönüş biletinin geçerlilik zamanı, gidilen ülkeye giriş tarihi ve alınan vizenin süresine göre belirlenmektedir.Rusya transit vizesi, Rusya havalimanında bulunma süresi 24 saati geçmemek koşuluyla vize almaya gerek olmayıp havalimanında kalış süresi 24 saati aşması halinde seyahatten önce Rusya transit vizesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Rusya’dan motorlu araç veya ağır tonajlı araçlarda geçecek olan kişilerin ticari vizeleri, yolculuklarını sonlandıracakları en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir ve 10 günü aşmamaktadır. Çift giriş, çıkışlı transit vizenin geçerlilik süresi bir ayın üstünde olmaması gerekmektedir. Rusya üzerinden başka ülkelere geçecek kişiler ve yine Rusya üzerinden geri dönüş süreleri 1 aydan uzun sürecek kişiler ilk Rusya Federasyonu üzerinden geçiş sağlamak için tek girişli transit vize alınması gerekmektedir. Rusya üzerinden gidilecek ülkede tekrardan tek girişli transit vize alınması ve geri dönüşün yapılması gerekmektedir.

Rusya üstünden uçuş yapacak ve de Rusya’da uçak değiştirmeyecek yabancılar için transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Rusya’da uçak değiştirerek, uluslararası yolculuğuna devam edecek yabancı ülke yolcuları eğer Rusya’da aynı havalimanında uçak değiştireceklerse gidecekleri ülkeye girişlerini kanıtlayacak belge ve uçak bileti yanlarında olmalıdır. Uçak değişim süresi 24 saati aşmamak şartıyla transit vizeye gerek bulunmamaktadır. Ayrıca transit bölgeden çıkmak için transit vize alınması gerekmektedir.

Rusya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  1. Vize başvuru formu
  2. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış davetiye.
  3. 2 adet arka fonu beyaz, 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
  4. Pasaport. 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
  5. Rusya’ya giriş ve çıkışta değişik ülkeler üstünden giriş yapılıp farklı ülkelere geçilecekse giriş-çıkış yapılacak ülkelerin vizeleri pasaportta olmalıdır ya da vizenin orijinali gösterilmeli, vizenin fotokopisi yolcunun yanında olmalıdır.
  6. Rusya’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak bileti. Uçak ile giriş çıkış yapılıyorsa Rusya’ya giriş çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin uçak biletleri gösterilmek zorundadır.
  7. Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.