RUSYA TURİSTİK VİZE

RUSYA TURİSTİK VİZE
Rusya Vizesi, seyahat amacına uygun olmalıdır. Rusya Turistik amaçlı vizelerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veya Türkiye’de ikamet izni bulunan 3. ülke vatandaşlarına Kısa Süreli Rusya Turistik seyahat gerçekleştirme hakkına sahip olmaktadır. Rusya Federasyonuna kısa süreli kültürel ve Turistik seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Rusya Turist Vizesi gereklerini gerçekleştirmelidir.
Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı vize muafiyeti kaldırıldıktan sonra Rusya turistik seyahat gerçekleştirmek isteyen T.C. vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları Rusya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Rusya Turistik Vizesi bir ya da iki girişli olabilmektedir. Giriş sayısına göre Rusya vize harç ücretleri de farklılık gösterebilmektedir. Rusya Turist vizesiyle başvuru yapacak kişilere Rusya Konsolosluğu 30 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır. Rusya’daki Tur Organizasyonunu gerçekleştiren firmadan yabancı turisti karşılayacağını beyan ettiği, kabul ve onay belgesi şartı ile verilmesi gerekmektedir.
Bunlardan farklı olarak Rusya’ya kısa süreli iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon vb.gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişiler Rusya Turist vizesi ile seyahat gerçekleştirebilirler. Rusya turist vize sahipleri aynı zamanda iş görüşmeleri, akademik araştırmalara katılmak isteyenlere 30 güne kadar Rusya da kalma hakkı tanımaktadır. Rusya turist vizesi için müracaat edenler vize anketinde hangi amaçla ve ne kadar süreyle Rusya’ya seyahat edeceklerini belirtmelidir. İlgili kişinin Rusya’ya kabul edilmesi ile ilgili ziyaret amacı satırında ‘Turistik Gezi’ olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

NOT: Rusya çift girişli vize, yabancı vatandaşlara Rusya da kaldığı sürece Rusya’ya komşu olan ülkelere seyahati (Baltık ülkeleri gibi) veya bu ülkelerden Çin Moğolistan dönüşlerinde Rusya topraklarından geçmesi durumunda Rusya Çift Girişli Turist Vizesi verilmektedir. Bu esnada yetkili tur operatörünün turistik hizmet sunumu, turistik belgede belirtilmelidir. Çift girişli Rusya vizesi ile Türkiye’den seyahat eden kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerde bulunan bir özerk bölgeye geçer ve tekrardan Rusya’ya dönüş yapması durumunda çift girişli vizesini kullanmış olur ve kullanım hakkınız dolmuş olur.