Ticari Vize

Ticari Vize

Ticari Vize, ülkelere iş seyahati veya fuar ziyareti sebebiyle giriş yapacak olanların alması gereken C tipi Vize türüdür. Yurtdışına seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahibi T:C. Vatandaşları tarafından ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Konsolosluklara, ticari vize için gerekli belgeler sunulmalıdır. Konsolosluk tarafından belirlenen belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunlulukları oluyor. Ticari vizede istenen şirket evraklarının güncel olmasına özen gösterilmesi gereklidir. Gerekli evraklar gidiş amacınıza uygun hazırlanıp Konsolosluğa sunulmalıdır.

Ticari amaçla vize başvurusunda bulunacaksanız bu iki şekilde yapılır. Yurtdışında kalacağınız süreye göre kısa veya uzun süreli vize başvurusu yapabilirsiniz. İlk defa vize başvurusu yapacaksanız davetiye tarihi aralığında vize başvurunuz onaylanacaktır. Daha öncesinde parmak izi uygulamasına girdiyseniz vize başvurularınızı sizin adınıza şahıslar veya şirketler gerçekleştirebilir. Ticari amaçlı vize başvurularınızda randevu alımı yapılmadan vize başvurusu sağlanamaz. Ticari amaçlı vize başvurusu yapmak için yoğunluk esas alınarak minimum 1 ay öncesinde randevu alınız, 1 hafta öncesinde evraklarınızın kontrolünü sağlayarak başvuru talebinizi oluşturun.

Ticari vize için konsoloslukların çalışma saatleri ya da iş günleri içerisinde işlem sürecine gerekli belgelerin ve işlemlerinin dâhil edilerek alınıyor olması bilinmeli ve alınan randevu tarihinin belirlenen iş günleri içinde alınması, resmi tatil günleri, bayramlar ve çalışma saatleri harici günlerde işlem sürecine dâhil edilmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Vize başvurularının gerçekleştirilmesinde işlem sürecine dâhil olan pasaport üzerinde herhangi bir deforme ve yırtılmanın bulunmaması ve pasaportun yurt dışından dönüş tarihinden minimum 6 ay daha geçerliliğinin bulunuyor olması işlem süreci açısından önemlidir. Vize başvurusunda işlemlerin gerçekleştirilmesinde pasaportun geçersiz olmasına sonuç veren bir bilgi ile karşılaşılması durumunda vize başvurunuz iptal edilir. Yeni bir randevu alıp yeniden başvuru yapılması ise işlem süresini uzatacaktır. Bu yüzden işlem sağlamadan önce pasaportla ilgili geçerlilik süresinin sorgulatılması gereklidir.