Turistik Vize

Turistik Vize

T.C. vatandaşlarının en çok tercih ettiği vize türü turistik vizedir. B tipi vize türü olarak adlandırılan vize 2 farklı türde olmaktadır. Bunlar B1 vize ve B2 vize olarak 2 farklı türde olur. Turistlik vize ile gideceğiniz ülkede en fazla 90 güne kadar bulunabilirsiniz.

B1 olarak adlandırılan vize ile ticari amaçlı turizm vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Yurt dışındaki iş görüşmeleri, fuarlar ve buna benzer iş amaçlı geziler için alınacak vize türüdür. Birçok yerde ticari vize turistik vizeyi birbirinden ayrılmış olarak görürsünüz. Buna rağmen sadece doldurulan başvuru belgesinde farklılık görülmektedir. Bunun dışında istenen tüm belgeler hemen hemen aynıdır.

B2 olarak isimlendirilen turistik vizelerde ise eğlence ve gezi amaçlı yurt dışına yapacağınız ziyaretler için uygun olan vize çeşididir. Bu vize ile yurt dışına maçlara, sanatsal etkinliklere, müzelere ya da sadece tatil için çıkacaksanız uygun olacaktır. Schengen vizesi alarak, Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkeden başlayarak tüm Schengen ülkelerine vize almadan gezinize devam edebilirsiniz.

Turistik Vize Alırken Dikkat Edilecekler

Turistik vize başvurularında istenen belgeler ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Turistik vize başvurularının süreleri de değişmektedir. Bu başvuruların süreleri ülkelerin rejimlerine göre farklılık gösterir. Fakat çoğu ülke 5- 15 iş günü içerisinde vize başvurunuzu onaylanıyor. Konsolosluk vize başvurularında ek belge isteme hakkına sahiptir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak vize başvurusunu 1 ay önceden yapmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Vize belgelerinde yaşanacak herhangi bir aksilik vize başvurunuzun iptaline sebep olabilir bu nedenle herhangi bir belge eksikliğinde müdahale edebilmek adına önem arz etmektedir.

Bunların dışında pasaportlarınıza çok dikkatli bakmalısınız. Vize almış olsanız bile bazı ülkeler pasaport kontrollerinde sorun çıkartabilmekteler. Pasaportunuzda oluşan herhangi bir yıpranma sizi ülkemize geri göndermelerine kadar gidebilir.

Bu ve bunun gibi zaman ve para kayıplarından ancak uzman personellerin yardımı ile kurtulabilirsiniz. Sizlere en iyi hizmeti sunmak için biz hep bir telefon uzağınızdayız.