Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Vizem Hazır, Bulgaristan Vizesi Veren Firmalardan biridir. Bulgaristan vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Bulgaristan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Bulgaristan vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi için durumunuza göre Bulgaristan vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenir ve Konsolosluğun inisiyatifine göre değişebilmektedir. Bulgaristan diplomatik misyonları Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları güncel tarihli olarak talep etmektedir. Başvurunun gerçekleştirileceği diplomatik misyona bağlı olarak evraklarda farklılık olabilir.

Bulgaristan’a gezi, eğlence, tur, av, vb. sebeplerle kısa süreli seyahat etmeyi planlayan kişiler turist vize başvurusunda bulunmalıdır.

Bulgaristan Turistik vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmayı amaçlayan kişilerin Bulgaristan seyahatlerinden önce turistik vizeleri için başvurularını gerçekleştirmesi ve yapacakları seyahatlerinin gerçek amaçlarının turistik nedenlerden kaynaklandığı belgelemeleri gerekmektedir. Turistik vizesi ile son zamanlarda yükselerek değer kazanan Bulgaristan turizmini yakından tanımak, Bulgaristan’ın kültür ve geleneklerini yaşayarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında neden turizm açısından hızla yükselen trend bir ülke olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu.
 • Biometrik Fotoğraf
 • 2 adet biometrik fotoğraf ibraz edilmelidir
 • Aile Nüfus Kayıt Örneği
 • Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Dilekçesi
 • Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar
 • Banka hesap cüzdanı
 • Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Bulgaristan Turistik Vizesi ile ilgili Uyarılar

Bulgaristan turist vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Turistik Vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli otel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.

Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda yeşil sigorta yaptırılmalıdır ve aracı kullanacak kişi beynelmilel ehliyete sahip olmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu, Turistik vize başvurularında 18 yaşından küçük çocuklar için anne babası ile beraber yolculuk yapsa bile muvafakatname istemektedir. Çocuğun ebeveynleri boşanmış ise boşanma kararı ve boşanma kararında ebeveynlerinden birinin yılda 1 gün bile çocuğu görme hakkı var ise muvafakatı olmadan vize alması mümkün değildir. Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçilikliği’nden alınan bilgiler doğrultusunda, Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları prosedüre uygun olarak hazırlandığında 1 haftada sonuçlanabilmektedir. Ancak Bulgaristan Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemler veya tatil sebebiyle kapalı olduğu durumlara vize başvuru süreci uzayabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi başvurudan önce Bulgaristan Konsolosluğundan alınması tavsiye olunur.

Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları Bulgar vize başvurularını doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilirler.

Ülkesinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan kişiler, vize başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Bulgaristan temsilciliğine yapabilirler.

Bulgaristan vize başvuruları konusunda yetkili merciiler; İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’dur. Bulgaristan Turistik Vize başvurularında destek alınan aracı kurumların Bulgaristan turist vizesine ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

Bulgaristan Turist Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-10 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi olmamakla birlikte bu konuda tek yetkili kurumun Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla bazı durumlarda Bulgaristan vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilmektedir) Ayrıca Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle, Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının turist vize işlemleri konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vize Reddi Durumunda

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan turist vizesi harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmanın bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmediği, kararın her koşulda Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi Genel Bilgi

Tek girişli Bulgaristan turistik vizesi, ülkeye 1 (bir) defa giriş ve çıkış yapılarak seyahat edileceği anlamı taşırken, Çok girişli Bulgaristan vizesi ise ülkeye birden çok giriş ve çıkışın yapılabileceği sonucunu çıkartır. Bulgaristan’a birden fazla giriş yapılması planlanan seyahatler için çok girişli Bulgaristan vizesi daha uygundur.

Bulgaristan’a Turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları (Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport) hamili kişileri Turistik Vizesi için başvuru yapmak zorunda değildir.

Türkiye oturum izni sahibi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülke vatandaşları vatandaşı oldukları ülkenin biometrik pasaportuna sahip olmaları halinde Turistik Vizesi işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar.

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir. Dolayısıyla Bulgaristan Pasaportu sahibi kişiler AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedir. Ancak Bulgaristan henüz Schengen üyesi ülkeler arasında yer almadığı için Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler sadece Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir. Diğer taraftan, Schengen vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.

Bulgaristan vizesine sahip olanların bu detayları atlamaması, planladıkları seyahat planlarının sorunsuz ilerlemesi açısından önemlidir. Bulgaristan vizesine sahip olanlar ya da Bulgaristan’a seyahat yapmak isteyen vatandaşlarımız, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Vizem Hazır tarafından başvurularını sorunsuz halledebilmek adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan’a iş amaçlı yapılacak seyahatler için uygulanan vize türü Bulgaristan Ticari Vize adı altında gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan Ticari Vize alınabilmesi için gerçekleştirilecek seyahat türünün ticari amaçlar ile yapıldığı kanıtlanmalıdır.

Bununla birlikte ticari vize başvurusunda seyahati gerçekleştirecek kişi adına özel yazılmış tarafına gönderilmiş bir davetiye mektubu alınmış olmalıdır. Bulgaristan’ın son zamanlarda yükselerek artan ticari potansiyel grafiği Bulgaristan sınırları içerisinde olan ticari süreçlerin artarak devam edeceği yönünde olumlu işaretler göstermektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bulgar Ticari vize başvurularında öne çıkan bazı evrak detayları özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bu doğrultuda Bulgaristan Konsolosluğundan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evrakların dikkatle hazırlanmaları gerekmektedir. Burada belirtilen evraklar ve içeriklerine dair bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu
 • Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Dilekçesi
 • Biometrik Fotoğraf
 • Bulgaristan Ticari Vize Ücreti
 • Bulgaristan Ticari Vize Davetiyesi
 • Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar
 • İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 • Bulgaristan Ticari Vize talebinde bulunan kişi Şirket Sahibi ise; imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası.
 • Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapan kişi Emekli ise; Emeklilik belgesi
 • Başvuru Sahibinin Bağlı Bulunduğu Şirketin Resmi Kimliğini İbraz Eden Belgeler
 • İmza Sirküleri fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticari Vize başvuru sahibinin Bulgaristan’da şirket ortaklığı bulunuyorsa; Bulgaristan ile iş ilişkilerinizi ispatlayan anlaşma, sözleşme, gümrük beyannamesi fatura vb. gibi belgeler
 • Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Bulgaristan Ticari Vizesi ile ilgili Uyarılar

-Ticari Vize ile ilgili kararlar konusunda yetkili diplomatik merciiler; Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’dir. Ticari vizesi başvurularında kurumumuzun değerlendirmeye ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

– Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet yaptırılmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların Bulgaristan sınır kapısından geçmesi mümkün değildir.

Bulgaristan Konsolosluğu Ticari Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-7 gün içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda ticari vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açar) Ayrıca Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle, ticari vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmelidir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının Ticari vize işlemleri konusunda herhangi bir yaptırımı olmadığı unutulmamalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize Reddi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Bankaya yatırılan ticari vize harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan Sınır Kapılarından Geçiş Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Ticari vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Ticari Vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli Hotel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.

Schengen ülkeleri, 2014 Eylül ayında parmak izi uygulamasına geçmiştir. Bu çerçevede Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek kişilerden parmak izi alınarak VIS kaydı tutulmaktadır. Verilen parmak izi 5 yıl içinde yapılacak Schengen vizesi başvurularında (istisnai durumlar hariç) geçerli olmaktadır. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Ticari Vize ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları ülkeden başlamak zorundadır. Schengen kuralları uyarınca Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapılabilir.

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi

Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında

 • Pasaport
 • Uzatılmış pasaportlar ve eski (lacivert) pasaportlar vize başvurusu için kabul edilmemektedir.
 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu
 • Vize evrakları, dilekçe ve sıralama
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyaret Vizesi Davetiyesi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti
 • Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar
 • İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi-
 • İmza Sirküleri fotokopisi-
 • Vergi Levhası
 • Faaliyet Belgesi
 • Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Bulgaristan Konsolosluğu Aile | Arkadaş Ziyareti Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-7 gün içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti vizesi işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilir) Ayrıca Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle, Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmelidir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemleri konusunda herhangi bir yaptırımı olmadığı unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Bankaya yatırılan Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti Vizesi Harç Bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir.

Dolayısıyla, Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan’a Giriş

Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Aile | Arkadaş Ziyareti Vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli Hotel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.

Schengen ülkeleri, 2014 Eylül ayında parmak izi uygulamasına geçmiştir. Bu çerçevede Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek kişilerden parmak izi alınarak VIS kaydı tutulmaktadır. Verilen parmak izi 5 yıl içinde yapılacak Schengen vizesi başvurularında (ististani durumlar hariç) geçerli olmaktadır. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları ülkeden başlamak zorundadır. Schengen kuralları uyarınca Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapılabilir.

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Belgeler:

 • Bulgaristan Konsolosluğuna verilmek üzere Tam Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaport geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalı
 • Otobüsle gidecek iseniz Bulgaristan otobüs biletiniz / Özel araç ile gidecekseniz, araç ruhsatınız, uluslar arası ehliyetiniz (beynelmilel) Bulgaristan’da geçerli yeşil sigortanız.
 • 2 adet biometrik fotoğraf, arkası beyaz fonlu, 35×45 mm ölçülerinde
 • Banka hesap cüzdanı fotokopisi, hesap içerisinde minimum 4.000 TL olması gerekmektedir.
 • Çalıştığınız iş yerinden son 3 Ay’ın SSK hizmet dökümü/ Emekli iseniz, emeklilik kartınız / Öğrenci iseniz öğrenci belgesi.
 • Yabancı uyruklu iseniz Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.
 • Bulgaristan vizesi için başvuran kişi Özel aracı ile seyahat edecek ise,
  • Arac Ruhsat fotokopisi
  • Uluslararası geçerli araç sigortası (Yeşil Sigorta)
  • BG’ de araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel)