fbpx

Cezayir Çalışma Vizesi

Cezayir Çalışma VizesiCezayir Çalışma Vizesi

Cezayir çalışma vizesi, Cezayir ülke sınırları içerisinde çalışmak isteyen Türk yurttaşların alması gereken bir vize çeşididir. Resmini ad itibariyle çalışma vizesi olarak isim bulan bu vize, halk arasında Cezayir işçi vizesi olarak ta yaygın olarak bilinir. Cezayir, zaman zaman iş imkanının artmasından dolayı ülke dışından yabancı işçi kabul etmektedir. Ülkeye gelen yabancı yatırımları sayesinde iş olanakları artmış ve işçi göçü de hızlanmıştır. Hemen hemen her devletin yaptığı gibi ülkesine gelen her bireyi kayıt altına almak için de, vize işlemleri aracılığı ile resmi kayıt tutmaktadır. Vizem Hazır.

Cezayir ülkesinde faaliyet gösteren birçok yabancı ya da yerli firmalar, hizmet sözleşmesi adı altında ülkelerinde istihdama neden olmaktadırlar. Bu firmalar ile hizmet sözleşmesi yapan Türk yurttaşları da, çalışma vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar. Cezayir çalışma vize başvurusunun başarılı bir şekilde sonuca ulaşması için gerekli evrak hazırlıkların yapılması gerekir. Cezayir çalışma vizesi almak ta, diğer vizeler gibi, belli bir prosedürün takip edilmesi gereken işlemler zincirinden oluşur. Evrakların titizlikle hazırlanması, vizenin olumlu neticelenmesiyle doğru orantıdadır.

Cezayir çalışma vizesi için hangi evrakların gerektiğine dair bilginin ve hatta ek belgeler istenmesi gibi durumların en doğru şekilde öğrenilme adresi, ya Cezayir Ankara Büyükelçiliği ya da Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu vize merkezidir. Cezayir devletini temsil eden bu resmi kurumların internet sitelerinden de evraklar öğrenilebilmektedir.

Cezayir Çalışma Vize Dosyasında Bulunması Gereken Evraklar

Davetiye

Cezayir çalışma vizesi dosyasında bulunması gereken evraklardan ilki davetiyedir. Cezayir Vize Merkezi, Cezayir’de bulunan firmaların Türk yurttaşlarının ülkelerinde çalışmaları için hazırlayacakları davetiyeyi istemektedir. Cezayir Ankara Büyükelçiliği ile Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu vize merkezleri, davetiyenin altını önemle çizmektedir. Cezayirli firma tarafından verilecek olan davetiye, firmanın antetli kağıdı ile gönderilmelidir. Antetli kağıda yazılacak bilgiler, Türk yurttaşlıkla alakalı bilgiler olmalıdır. Antetli kağıda yazılan davetiyede, imza ve kaşe ile birlikte, mühürün de olması istenmektedir. Ve elektronik posta ile gönderilmelidir.

Firma tarafından gönderilen bilgilerin arasında, Cezayir’de çalışacak olan Türk yurttaşın adı ve soyadı mutlaka yer almalıdır. Çalışacak kişi ile alakalı doğum tarihi ile pasaport bilgileri de paylaşılmalıdır. Ne iş yapacağı, pozisyonu ve maaşına dair bilgileri yer alması istenir. Çalışmanın sözleşmesi ve süresi de belgede yer almalıdır.

Vize başvuru randevusu alma

Randevu, her vize için olduğu gibi Cezayir çalışma vizesi için de gereklidir. Cezayir Ankara Büyükelçiliği yahut ta Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu vize merkezinden alınabildiği gibi, çevrimiçi olarak ilgili resmi kanalların internet sitelerinden de alınabilir.

Vize talep dilekçesi

Cezayir çalışma vizesi için vize dilekçesi önemli bir evraktır. Bu evrağın ana konusunu, Cezayir’deki firma ile yapılan iş sözleşmesi oluşturur. Firma ile çalışanı Türk yurttaş arasında yapılan bu iş sözleşmesinde, hizmet akdi ve çalışma süresi ile maaş gibi bilgiler yer almalıdır. Dilekçe, Cezayir’deki şirket tarafından antetli kağıda yazılmalıdır.

Dilekçenin hitap ettiği yer, ya Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu ya da Cezayir Ankara Büyükelçiliği makamı olmalıdır. Cezayir’den gelen dilekçe de, çalışacak olan Türk yurttaşa dair bilgiler yer almalıdır. Şirketin yazacağı bu dilekçe, Fransızca veya İngilizce içerikli olmalıdır. Ayrıca yapılan iş akdinin süresi de belirtilmelidir.

Vize başvuru formunun doldurulması

Tüm vize türlerinde olduğu gibi Cezayir çalışma vizesinde de ilk ve en önemli adımı, başvuru formu oluşturur. Formun Fransızca ya da İngilizce olarak doldurulacak olması da ayrıca zorluk nedenidir. Formun doldurulmasındaki en hassas nokta da, bilgilerin diğer verilecek bilgilerle çelişmemesidir. Ayrıca, Cezayir çalışma vizesi için gerekli olan pasaport, biyometrik fotoğraf ve diğer belgelerde, tüm vizeler için gerekli olan evraklar arasında yer alan ortak evraklardandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara & Vize Al