fbpx

Cezayir Turist Vizesi

Cezayir Turist VizesiCezayir Turist Vizesi

Cezayir turist vize, Afrika’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesine gitmek için zorunlu olan bir işlemdir. Cezayir de diğer devletler gibi kendi ülkesine giriş ve çıkışlarda vize talep etmektedir. Cezayir ülkesine gitmek isteyenlerin, pasaport durumlarına göre farklı muameleye tabii tutuldukları da bir başka detaydır. Umumi pasaport olan bordo pasaport sahipleri ile diğer pasaport çeşitleri arasında farklı muamele bulunmaktadır.

Cezayir turist vizesi, amaç olarak sadece turizm içerikli ve bu ülkeyi görmek için alınması gereken bir vizedir. Türk yurttaşlar, Cezayir vizesini ya Cezayir İstanbul başkonsolosluğundan veyahut ta Cezayir Ankara Büyükelçiliği’nden alabilirler. Vize merkezi bulunan bu resmi makamların, yetkili vize merkezleri olarak belirlediği yerlere de müracaat yapılabilir. Vizem Hazır.

Bordo renkteki umuma mahsus pasaport sahipleri, Cezayir vizesi alabilmek için bazı evrakları hazırlaması gerekir. Başvuru şartlarını yerine getirmeleri, Vize Merkezi tarafından beklenir. Bu pasaporta sahip Türk yurttaşlar, Cezayir Ankara Büyükelçiliği ya da Cezayir İstanbul Baş Konsolosluğu tarafından belirlenen şartları yerine getirmek zorundadırlar. Şartların ve istenen evrakların net bir şekilde öğrenilmesi ya da en güncel hali, ilgili kurumlardan veya bu kurumların internet sitelerinden öğrenilebilir.

Cezayir Turist Vizesi İçin Gerekli İşlemler

 1. Vize başvuru randevusu alma

Cezayir ülkesini görmek ve bu ülkedeki tarihi dokuyu hissetmek isteyenlerin yapmaları gereken şey, ilgili vize merkezlerinden Cezayir turist vizesi almaktır. Cezayir turis vizesi almak isteyenlerin ilk atacakları adım ise vize başvuru randevusu almaktır. Vize merkezleri bulunan, Cezayir Ankara Büyükelçiliği yahut ta Cezayir İstanbul başkonsolosluğundan, çevrimiçi olarak alınır.

 1. Vize başvuru formunun doldurulması

Cezayir turist vizenin en önemli adımını, başvuru formunun hem eksiksiz, hem doğru hem de çelişmez bir şekilde doldurulmasıdır. Formda da sorulan sorulara verilecek diğer evraklarla çelişmeyen bilgiler vermek çok önemlidir. Diğer evraklarda verilen bilgilerle çelişen cevaplar, vizenin çıkmamasını sağlar. Başvuru forumunun da İngilizce yahut ta Fransızca olarak doldurulacak olması ayrıntısına da dikkat edilmelidir.

 1. Davetiye

Cezayir, ülkeyi gezmek veyahut ta ülkeye girmek isteyenlerin, ülke içindeki yurttaşlarından davetiye almalarına da önem verir. Cezayir vatandaşından alınan davetiye, ilgili evrakların içinde yer alması vizenin çıkma olasılığını arttırmaktadır.

 1. Vize talep dilekçesi verme

Cezayir turist vizesi için istenen evraklardan biri de dilekçedir. Bu dilekçe de ülkeyi ne için gidileceği, Seyahatin amacıyla birlikte detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu belgenin İngilizce yahut ta Fransızca yazılması, aynı zamanda da başvuru formundaki bilgilerle çelişmemesidir.

 1. Vatandaşlık kimlik kart fotokopisi

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına, Türk devleti tarafından verilen vatandaşlık kimlik kartlarının fotokopisinin de dosya içine koymaları gerekmektedir.

 1. İki adet biyometrik vesikalık fotoğraf

Cezayir turist vizesi için özellikle başvuru formuna yapıştırılmak üzere, iki adet biyometrik vesikalık fotoğraf istenmektedir. Vesikalık fotoğrafların arka fonunun ise kesinlikle beyaz renkte olmasına dikkat edilmelidir.

 1. Seyahat için rezervasyon belgeleri

Vize merkezi, ilgili evrak dosyası içerisine, seyahat için yapılan rezervasyon belgelerini de istemektedir. Bu belgeler arasında özellikle ülkeye ne ile gidilecekse, o araca dair biletin rezervasyon bilgisi paylaşılmalıdır. Uçakla gidilecekse uçak, gemi ile ki geleceksek gemi bileti yer almalıdır.

 1. Vukuatlı tam aile nüfus kayıt örneği

Nüfus müdürlüklerinden alınabilen ve bir ailenin tüm bireylerinin gösterildiği vukuatlı tama aile nüfus kayıt örmeği de istenen evraklar arasındadır ve dosyada yer almalıdır.

 1. Pasaport

Pasaportun yeni olması, son on sene içerisinde çıkarılması, en az iki sayfasının boş olması ve de vize bitimi tarihi itibari ile altı ay süreli olan geçerliliği olması aranmaktadır.

 1. Konaklama rezervasyon belgeleri

Cezayir’e gidecek yurttaşların Cezayir içerisinde nerede konaklayacaklarına ve kalacaklarına dair rezervasyon bilgi ve belgelerini de evraklar arasında bulundurmalıdır.

 1. Banka hesap dökümü

Cezayir seyahati süresince kendisine yetecek maddi güce sahip olduğuna dair banka hesap dökümü de istenen evraklar arasındadır.

 1. Otuz bin avroluk teminatlı seyahat sağlık sigortası

Cezayir, ülkesine gelen misafirleri için bir teminatlı sağlık sigortası aramaktadır.

 1. Vize ücretinin ödendiğini gösteren hesap belgesi

Vize işlemlerinin başlaması için ön şartlardan biri de, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun dosyada yer almasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara & Vize Al