fbpx

Cezayir’e Vize Var mı?

Cezayir'e Vize Var mı?Cezayir’e Vize Var mı?

Cezayir için vize var mı? Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti yönetimi, ülke içerisine her tür giriş için vize uygulaması başlatmıştır. Türk yurttaşların da resmi başvuru adresi Cezayir Ankara Büyükelçiliği ya da Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu vize merkezidir. Pasaportun yapısına göre farklılık gösteren bir yaklaşımla vizesiz ülkeye insanlar alınmamaktadır. Umumi olarak nitelendirilen pasaport türü için mutlak surette vize gerekmektedir.

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Afrika’nın kuzeyinde bulunan ve Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Yüz ölçüm olarak da bu kıtanın en büyüğüdür. Başkenti de ismi ile aynı olan Cezayir şehridir. Ülke içerisinde en egzotik yapılı kentlerden biri olan Cezayir, görülmesi ve gezilmesi gereken birçok özellik barındırmaktadır. Ülkenin genel nüfusu kırk milyonun çok çok üstündedir. Berberi ağırlıklı bir ırk yapısına sahip ülke, Arapça ve Fransızca dillerini konuşan bir topluluktur.

Cezayir Ülkesini Gezerek Tanımak

Cezayir, uzun seneler Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir ulustur. Oruç ve Hızır Reis kardeşler tarafından ele geçirilen ülkede kardeşler, İspanyollara karşı yoğun bir mücadele göstermişti. İspanyol saldırılarının yoğun olarak artmasıyla, Yavuz Sultan Selim handan yardım isteyen Hızır Reis, gelen destek ile Osmanlı nüfuzuna girmektedir. Hayrettin lakabını padişahın kendisine layık görmesi ile de Cezayir hakimi olarak anılmıştır.

Fransız hakimiyeti ile de geçirilen bir süreden sonra bağımsızlığını ilan eden Cezayir gezisi, şehitler anıtı ziyareti ile başlanabilir. Hamma bahçeleri de muhakkak görülmesi gereken yerler listesine eklenmelidir. Deniz ile bahçenin aynı anda temaşa edilebilmesi, olaya ayrı bir güzellik katmaktadır. Kasbah, başlı başına bir efsanedir. Bu tarihi dokulu şehrin mimarisine insanlar bayılmaktadır. Otantik görsel şov görmek isteyen her yurttaş muhakkak buraya konumlanmalıdır.

Djamaa El Kebir Camii, farklı bir üslupta inşa edilen mimarisi ile insanların yoğun ziyaretine neden olmaktadır. Cezayir seyahati düşünen Türk yurttaşlarının listesine almaları gereken bir diğer adres te, Bardo Müzesidir. Notre Dame Katedrali ile Ketchaoua Camii de listeye eklenmelidir. El Kala Ulusal Parkı ile Taza Ulusal Parkı da farklı bir denein katacak erlerdendir. Ayrıca değişik bir havası ve mimarisi olan M’Zab, dünya mirası listesinde olan bir yerdir.

Pasaport Rengine Göre Vize

Cezayir yeşil pasaporta vize istiyor mu? pasaportun rengine göre vize istenmesi değişmektedir. Mesela hususi pasaport olarak resmi bir ada sahip yeşil pasaport çeşidinden vize istenmemektedir. Ayrıca diplomatlara verilen siyah renkli pasaport ile devlet görevlilerinin hizmet pasaportu olan gri renkli pasaportlar da vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Bu tür pasaport sahibi Türk yurttaşlar, üç ay gibi bir süre zarfında vize ile uğraşmadan Cezayir şehirlerini rahatlıkla gezebilirler. Ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Vizem Hazır gibi bir durum da yaşaya bilirler.

Test ya da Aşı Şartı

Cezayir için vize gerekiyor mu? ya da Cezayir vize istiyor mu? gibi soruların yanıtı, pasaportun rengi ile farklılık gösteriyordur. Salgın hastalık ile ülke sınırları da kapatılmamıştır. Vize merkezi olan Cezayir Ankara Büyükelçiliği ya da Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu yahut ta bu makamların etkilendirdiği yetkili vize merkezlerine müracaat yaparak Covid döneminde de vize alına bilmektedir. Vize almak için herhangi bir aşı olma şartı da aramayan Cezayir yönetimi, ülkeye girişlerde PCR testinin en fazla üç günlük olmasını şart koşmaktadır.

Vize merkezi, gerekli evrakların tam olarak öğrenileceği resmi makamdır. Evrakların zaman içerisinde farklılaşma ihtimaline karşı en doğru hareket, vize merkezinden sorgulamanın yapılmasıdır. Cezayir ülkesine seyahati düşünen Türk yurttaşları, öncelikli olarak evraklarının dosyalarında tam olarak yer almasına dikkat etmeleri icap etmektedir.

Evrakların hazırlanmasından sonra Cezayir Ankara Büyükelçiliği ya da Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu resmi internet adresleri üstünden bir vize başvuru randevusu oluşturmaları gerekmektedir. Vize harcı için belirlenen döviz cinsinden rakamın yatırılması da gerçekleştirilmelidir. Randevu başvurusu sonrasında da belirlenen randevu tarihinde vize merkezine giderek evrakların teslimi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara & Vize Al