Çin Vizesi, Cezayir Vizesi

Çin Vizesi

Ankara Çin Büyükelçiliği

Ankara’daki Çin Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki en önemli resmi temsilciliğidir. Çin vize başvuru formunu, bilgilerinizi tarafımıza ileterek ekibimiz tarafından doldurulabildiği gibi şahsınız internet üzerinden ya da formun çıktısını alarak manuel olarak doldurabilirsiniz. İngilizce ve Çince soruların yer aldığı formu İngilizce olarak doldurmanız gerekmektedir. Formu doldururken bilgilerin doğruluğundan ve eksik bilgi içermemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çin vizesine başvurusu için seyahat amacınıza göre vize talep dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Şirket antetli kağıdına yazılacak dilekçede; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, gidiş, dönüş tarihleri, çalıştığı firmanın adı, iletişim bilgileri, davet aldığı firmanın adı ve iletişim bilgileri yer almalıdır.

Ankara’da bulunan Çin Büyükelçiliği’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularıyla ilgili yetki alanı sınırlaması vardır. Bu nedenle tüm Türkiye’den başvuruları kabul edememektedir. Eğer Adana, AdIyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Ardahan, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyabakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Hakkari, Hatay, Isparta, Karabük, Kars, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şırnak, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak gibi illerde ikamet ediyorsanız ve Çin vizesi almak istiyorsanız başvurunuzu Ankara Çin Büyükelçiliğine başvuruda bulunabilir. Bu iller dışında ikamet eden kişiler Ankara Çin Büyükelçiliği’ne başvuru yapamazlar.

İstanbul Çin Başkonsolosluğu

Çin’e seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul eden bir diğer resmi temsilcilik ise Çin Başkonsolosluğu’dur. Yine aynı şekilde Çin vizesine başvuru yapacak olan kişilerin seyahat amaçlarına göre vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Çin vize başvurularında karar mercilerinden biri de İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’dur. Bu temsilciliğinde tıpkı Çin Büyükelçiliği gibi yetki alanı sınırlaması vardır. Bu nedenle İstanbul Bursa, İzmir, Kocaeli, Sakarya, İzmit, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Tekirdağ, Manisa, Yalova gibi illerde ikamet eden kişiler Çin vize başvurularını Çin Başkonsolosluğu’na yapabilirler.

Çin Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Çin Halk Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport) sahiplerinden vize talep etmektedir. Hususi Pasaport  (Yeşil Pasaport), Hizmet Pasaportu ve Diplomatik pasaport sahipleri ise Çin Vizesi almadan 30 güne kadar vizesi olarak Çin’i ziyaret edebilirler.
 • Başvurularınız; bulunduğunuz şehirlere bağlı olarak Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.
 • Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından 24 saatten az süre transit durumunda kalacak kişilerden transit vize talep etmemektedir. 24 saatten fazla kalınması gerektiği durumlarda transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az olan bağlantılı uçuşunuzu alırken, aynı hava alanı ve terminalden seyahatinize devam etmeniz gerekmektedir. Bazı şehirlerde birden fazla hava alanı, veya aynı hava alanında birden fazla terminal olabilir. Gümrüğe girmek zorunda kalmadan yolculuğunuza devam edebilecek şekilde uçak biletinizi almanız gerekmektedir.
 • Çin’e yapacağınız seyahatte Çin sınırları içerisinde uçağınız ilk hangi şehre / hava alanına iniş yaparsa, gümrüğe o noktada girmek gerekir. Ayrıca valizleriniz de bu hava alanında alınıp tekrar yeni uçuş için check in yapılması gerekmektedir. Çin sınırları içerisinde indiğiniz noktada valizinizi alıp tekrar check in yapınız.
 • Çin vize başvuruları 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Çin vize başvuru formu doldurulup, randevu alındıktan sonra randevu tarihini takip eden 7 iş gününde çıkmaktadır.
 • Bireysel Turistik Çin vizesi Şubat 2016 itibari ile durdurulmuş olup, turistik amaçlı seyahatlerde sadece grup vize başvurusu yapılabilmektedir.
 • 4 Aralık 2017 itibari ile Çin vize başvurularında parmak izi ve randevu talep edilmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak olan ilk başvuruda parmak izi verilecek olup, takip eden 5 yıl geçerli olacaktır.
 • Resmi barkodlu davetiyeler İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği adına gelmektedir. Başvuru nereye yapılacaksa davetiyenin o makama hitaben hazırlanması gerekmektedir. İstanbul’dan başvuru yapması gereken bir firmanın davetiyesinde Embassy Ankara ifadesi geçiyorsa, İstanbul Başkonsolosluğu sisteminde davetiyeyi göremeyeceğinden dolayı başvuruyu kabul etmeyecektir.
 • Mürettebat Vizesine başvuracak kişi daha önce hiç Çin Vizesi almamış veya almış fakat Çin’e gitmemiş ise; kendisinin çalıştığı firma ile yapmış olduğu kontratı ve Adli Sicil kaydını da sunması gerekmektedir. E-devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı geçerlidir.

Ticari Vize

Çin ticari vizesi için gereken evrakların önemli bir kısmı Çin turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Çin ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Çin’i  ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. Çin ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyeti turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

 1. Daha önce Çin’e hiç gitmemişseniz Belediye Onaylı Davetiye ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Pasaportunuzda daha önce Çin’e alınmış 3 vizeniz bulunmaktaysa şirket davetiyesiyle Çin Vize Başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediye onaylı davetiye veya şirket davetiyesi temin edemediğiniz durumlarda Çin Grup Vizesi davetiyesi ile başvuruda bulunabilirsiniz. Çin grup vizesi başvurusu yapabilmeniz için en az 5 kişilik bir gruba dahil olmanız gerekir.

Çin grup vizesi Çin’e giriş ve çıkış işlemlerinde kullanılmak üzere, girişte, giriş vizesinin olduğu kağıt, çıkışta ise çıkış vizesinin olduğu 2 ayrı kağıda basılmaktadır. Çin vizesine başvuruda bulunacak grupta bulunan 5 kişiden en az üçünün Çin’e aynı anda giriş ve çıkış yapma zorunluluğu vardır.