SIK SORULAN SORULAR

VİZE ALIRKEN, HANGİ BELGELER İSTENİR?

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuru sahibinin pasaport türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için sayfamızın ‘Vizeler’ bölümünden gideceğiniz ülke ile ilgili bilgelere ulaşabilirsiniz.

VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Bir vize başvurusunda bulunurken,
Pasaportunuzun yıpranmamıs olması gerekir.
Pasaport geçerlilik süresine dikkat edilmeli. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 yıl olmasına özen gösterilmeli. Başvuru bilgilerinizin doğruluğundan emin olmalısınız.
Başvuruya gitmeden önce evraklarınızın kontrollerini sağlayın başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız.

KİMLERE VİZE VERİLMEZ?

Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

BİR ÜLKENİN HANGİ TEMSİLCİLİĞİNDEN VİZE ALABİLİRİM?

Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır. Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir.

BİR ÜLKENİN BAŞVURUMU REDDETME OLASILIĞI NEDİR?

Gerekli tüm evraklarınız tam ve herhangi bir engeliniz yoksa (yurtdışına çıkma yasağı.. gibi) başvurunuzun reddedilme olasılığı çok düşük olacaktır. Bunun sebepleri de ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

VİZE BAŞVURUM REDDEDİLİRSE, TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM?

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

VİZE İHLALİ NEDİR?

Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

VİZE İHLALİ YAPARSAM, SONUÇLARI NE OLUR?

Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

SCHENGEN’E ÜYE ÜLKELER HANGİLERİDİR?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.
AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

MULTİ GİRİŞ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Bir ülkeye girmeniz için verilen çoklu giriş/çıkış hakkıdır. Vizenizin geçerli olduğu süre içerisinde tekrar vizeye başvurmadan o ülkeye giriş/çıkış yapabilme hakkıdır.

TRANSİT VİZE NEDİR?

Transit vize, bir ülkeye giderken, başka bir ülkeden aktarma yapılması gerektiği durumlarda, aktarma yapılan ülkenin sınırlarından geçebilmek için istenen kısa süreli vize türüdür. Aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak olan ülkenin transit vizeisteyip istemediği mutlaka kontrol edilmelidir.

PASAPORTTA GÖRÜNEN RED DAMGASI BİR SONRAKİ SEYAHATLERİMDE SORUN OLUŞTURUR MU?

Sorun olabilir ancak çok riskli bir durum oluşturmaz. Ne zaman ve hangi sebeple reddedildiğinizi açıklarsanız sıkıntı olmaz. Sadece gelebilecek sorulara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

TATİL BİTMEDEN VİZE SÜRESİ BİTERSE NE OLUR?

Yerel resmi makamlardan vizenizin geçerlilik süresini uzatabilirsiniz. Ya da bir sonraki vize başvurunuz için olumsuz olmasını göze alıp ülkeden çıkışta cezasını ödeyebilir, 2 günlük hapis cezası alabilirsiniz.

İNGİLTERE VİZESİ HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR?

Vizenin tam ismi, Birleşik Krallık vizesidir. Kapsadığı ülkeler; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. Ayrıca adalar üzerinden giriş çıkış yapmak koşuluyla İrlanda’ya da aynı vizeyle gidebilirsiniz.

KAPIDA VİZE NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Gideceğiniz ülkenin vize uygulamıyor olduğu ve kapıda, önceden belirlenmiş bir ücret karşılığında giriş izni alınması anlamına gelir.