Hırvatistan Vizesi, Cezayir Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Cumhuriyeti 1 Nisan 2013’te Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler statüsüne gelmiştir. Vize uygulamasının başladığı bu tarih itibarıyla, Hırvatistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu seyahati gerçekleştirmeden önce Hırvatistan vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Geçerli çok girişli Schengen vizesi bulunan veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli Schengen oturumu olan kişiler ile Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Kırmızı) pasaport sahibi kişiler vizeye tabi değillerdir. Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti 22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 565/2014/EU sayılı kararını uygulamaya başlamıştır. Geçerli çift veya çok girişli Schengen vizesine veya Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya ulusal vizesine ve oturma iznine sahip olanlar için de Hırvatistan vizesine gerek yoktur.

Vizem Hazır, Hırvatistan Vizesi Veren Firmalardan biridir. Hırvatistan vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Hırvatistan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Hırvatistan vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Hırvatistan için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

Hırvatistan vizesi için gidiş nedeninize ve mesleksel durumunuza göre Hırvatistan vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınız varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Hırvatistan Vize Türleri Nedir?

– Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 2 veya çok girişli uniform vize (C tipi vize),

– Sınırlı ülke geçerliliği ( Limited Territotiral Validity) bulunan ( LTV vize),

– 3 aydan daha uzun süren seyahatler için Schengen ülkeleri tarafından verilen D tipi vize,

– Schengen üyesi devletler tarafından verilmiş oturum izni,

İki ya da çok girişli Bulgaristan, Kıbrıs veya Romanya vizesi ya da oturma izni sahibi kişilerden 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için vize talep etmemektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu ayrıca Avrupa Birliği (AB) ya da Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi ülkelerden herhangi birine ait pasaport, geçerli ikamet kartı sahipleri ile bu kişilerle birlikte seyahat eden kişilere de vizesiz seyahat olanağı sağlamaktadır.

Hırvatistan Turist Vizesi

Hırvatistan’a turistik, kültürel gezi ve tatil amaçlarıyla seyahat planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri geçerli Hırvatistan veya Schengen vizesine sahip olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar.

Turist vizesi kısa süreli vize (C vize) kategorisindedir. C vize Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları dahilinde transit geçme ya da 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma süresi hakkı tanımaktadır. C vize tek, çift ya da çok girişli olabilir ve turistik amaçlı ziyaretlerin dışında; transit, ticari, özel ziyaret ya da başka vize türleri için geçerliliği bulunur. Vizenin geçerlilik süresi ziyaretçilerin Hırvatistan’daki seyahatine bağlıdır. Hırvatistan C vizenin geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olabilir.

Hırvatistan turist vize sahibinin Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışma hakkı yoktur.

Hırvatistan vize başvuru prosedürleri ve evrakları ile Schengen vizesi başvuru prosedürleri ve evrakları aynı değildir. Hırvat vize başvurunuzu dış temsilciliklerin belirlediği yönergelere göre yapınız.

Hırvatistan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan turist vizesi için gerekli evraklar mesleksel durumunuza göre değişmektedir.

 1. Başvuru formu
 2. Pasaport
 3. Bir (1) adet 35 mm x 45mm fotoğraf
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Ulaşım ve konaklama rezervasyonları
 6. Finansal durumu kanıtlayıcı belgeler
 • SGK’ya bağlı çalışanlar
 • Şirket sahipleri: Şirketin imza sirküleri, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası
 • Çiftçiler: Ziraat odasından çiftçi belgesi
 • Emekliler: emeklilik belgesi (emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü/cüzdanı)
 • Öğrenciler: Öğrenci belgesi
 • Reşit olmayanlar: Yalnız ya da ebeveynlerinden biri/yasal vasisi ile seyahat eden 18 yaşından küçükler Hırvatça veya İngilizce tercüme edilmiş muvafakatme.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar Türkiye oturum izni belgesi fotokopisi

Hırvatistan Ticari Vize

Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Başkonsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Hırvatistan’ı iş görüşmesi, fuar ziyareti gibi seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Hırvatistan vizesinin yanı sıra 565/2014/EU sayılı karar uyarınca geçerli Schengen vizesine sahip tüm kişilerin yanı sıra Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya ulusal vizesine ve oturma iznine sahip olanlar için da Hırvatistan vizesinden muaftır.

Geçerli olan Schengen, Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs vize ve ikamet izinlerinin süreleri, Hırvatistan’daki kalış ve transit geçiş süresiyle uyumlu olmalıdır.

Hırvatistan ticari vize kısa süreli C vize kategorisindedir ve Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde transit geçiş ya da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma süresi izni vermektedir.

Hırvatistan ticari vizesinin geçerlilik süresi ziyaretçinin Hırvatistan’da kalış süresine bağlı olarak verilmektedir. C tipi vizelerin geçerlilik süresi 5 yılı geçemez.

Hırvatistan ticari vize ile Hırvatistan sınırları içerisinde çalışılamaz.

Hırvatistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 1. Pasaport
 2. Tüzel Kişi Tarafından Gönderilen Garanti Mektubu
 3. Garanti Mektubu ile birlikte garantöre ait gelir evrakları
 4. Hırvatistan vizesi başvuru formu
 5. Bir (1) adet 35 mm x45mm fotoğraf
 6. Hırvatistan’da geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası
 7. Ulaşım ve konaklama rezervasyonları
 8. Finansal durumu kanıtlayıcı belgeler

Hırvatistan Transit Vize

Hırvatistan Transit vizesi, Hırvatistan üzerinden Schengen Bölgesine üye olmayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik hazırlanmış bir türüdür. Hırvatistan üzerinden Schengen üyesi olmayan herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan Havalanındaki “Schengen harici transit” bölgesinden ayrılmadan yolculuğuna devam edecekse, Hırvatistan Transit vizesi başvurusu yapmasına gerek yoktur. Schengen bölgesi  harici bir ülkeye seyahat edecekse Hırvatistan’ın seyahat edeceği ülkeden transit vize talep etmediğini yolculuğa çıkmadan kontrol etmesinde fayda vardır.

Hırvatistan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 1. Hırvatistan vize başvuru formu
 2. Pasaport
 3. iki adet Biometrik Fotoğraf
 4. Vize talep dilekçesi
 5. Uçak bileti rezervasyon belgesi
 6. Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsadesi veya vizenin pasaportta ki ilgili sayfanın fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler
 7. C Kimlik fotokopisi
 8. Seyahat sağlık sigortası

Hırvatistan Aile | Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hırvatistan’a aile, arkadaş, ziyareti amaçlarıyla seyahat planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri geçerli Hırvatistan veya Schengen vizesine sahip olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar. Hırvat vize başvurunuzu dış temsilciliklerin belirlediği yönergelere göre yapınız.

Aile, arkadaş, akraba vizesi kısa süreli vize (C vize) kategorisindedir. Hırvatistan sınırları dâhilinde transit geçme ya da 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma süresi hakkı tanımaktadır. Vizenin geçerlilik süresi ziyaretçilerin Hırvatistan’daki seyahatine bağlıdır. Hırvatistan C vizenin geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olabilir.

Hırvatistan aile, arkadaş, akraba vize sahibinin Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışma hakkı yoktur. Hırvatistan vize başvuru prosedürleri ve evrakları ile Schengen vizesi başvuru prosedürleri ve evrakları aynı değildir.

Hırvatistan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 1. Pasaport
 2. Seyahat sağlık sigortası
 3. Gerçek kişi tarafından gönderilen Garanti Mektubu
 4. Akrabalık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği
 5. Otel rezervasyonu
 6. Ulaşımla ilgili kanıtlayıcı belge
 7. Finansal yeterliliği destekleyici belgeler
 8. Bir (1) adet 35 mm x45mm fotoğraf
 9. Hırvatistan vizesi başvuru formu

Hırvatistan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Hırvatistan Konsolosluğu, vize başvurularını başvuru tarihinden itibaren 15-21 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır.  Ancak bazı durumlarda bu süre 30 güne ya da 60 güne çıkabilmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan ve Türkiye’nin resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Seyahatinizi Hırvatistan Konsolosluğu resmi tatil günlerini referans alarak planlamanızı tavsiye ederiz.