İngiltere Vizesi, Cezayir Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere dil eğitim programları, tarihi yerleri, barları ve tenis turnuvaları ile turistlerin yoğun ilgi duyduğu ülkelerden biridir. İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden biridir. Temelde İngiltere’ye gitmek için aldığınız vize Birleşik Krallık vizesi olup, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerinin tamamına seyahat hakkı tanır.

İngiltere, Schengen ülkelerinden farklı olarak, başvuru sahiplerine, 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık başvuru seçenekleri sunmaktadır. İngiltere vizesi dünya çapında en prestijli vizelerden biridir. Birçok ülke, İngiltere vizesine sahip insanlara vize konusunda daha rahat davranmaktadır. Bunun en önemli sebebi, İngiltere’nin vize vermeden önce yapmakta olduğu çok boyutlu güvenlik soruşturmasıdır.

İngiltere, ülkemizden turistik, ticari ve eğitim amaçlı seyahat eden çok ciddi sayılarda ziyaretçi ağırlamaktadır, bu sebeple özellikle bayram ve tatil dönemlerinde vize merkezlerinde yoğunluklar yaşanmaktadır. Resmi olarak 15 iş günü sürebilen vize değerlendirmesi genellikle 7-10 iş günü içerisinde sonuçlansa da Vizemhazir.com ekibi olarak başvurunuzu İngiltere’ye varmak istediğiniz tarihten en az 45 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere vize başvurusunun en önemli kısmı başvuru formunun eksiksiz doğru ve İngilizce doldurulmasıdır. Bu formu sizin adınıza Vizemhazir.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi bir durum yaşamanızı önleyecektir.

İngiltere vize işlemleri TLS Contact yetkili kurumu aracılığı ile yapılır. Vizemhazir.com ekibi vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar her aşamada yanınızda olacaktır.

Ticari Vize

İngiltere ticari vizesi için gereken evrakların önemli bir kısmı İngiltere turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak İngiltere ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. İngiltere Konsolosluğu’na hitaben, davet eden şirket yetkilisi tarafından İngilizce Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. İngiltere ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Turistik Vize

İngiltere turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

İngiltere vize başvurusu yaparken, her türlü vize başvurusunda(turistik, ticari, öğrenci vb.) gereken bazı temel belgeler bulunmaktadır.

 1. En az 6 ay geçerli pasaport. (eski tip, çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, 10 seneden önce alınmamış olması ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 1. İngiltere vizesi başvuru formu: Tamamı doğru ve eksiksiz doldurulmuş online vize formunun çıktısı. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır (2’şer adet).Vize formu doldurulmadan önce başvurulacak vize tipinin doğru seçilmesi çok önemlidir. Yanlış bir seçim vize başvurunuzun tekrarlanmasına sebep olabilir.Vize tipiniz Vizemhazir.com danışmanınız tarafından değerlendirilerek belirlenecektir.
 1. 2 adet fotoğraf (50×50 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf).
 2. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 4. Kimlik fotokopisi (ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 5. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (İngiltere’de kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)

Not: 1. ve 7. maddeler Vizemhazir.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İngilizce vize talep mektubu ( Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına,çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren bir mektup yazmalısınız. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır).
 2. Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben,tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten bir yazı)
 3. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri ( Mevcut Bakiyesi ve Hesap Hareketleri )
 4. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları.
 5. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 6. SGK(4a) Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 7. Çalışılan şirketin imza sirküleri kopyası (Güncel)
 8. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 9. Vergi levhası kopyası.
 10. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi (Güncel)
 4. Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 5. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (mevcutsa)
 6. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.
 7. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da www.turkiye.gov.tr  sitesinden alınan emeklilik tescil kaydı  fotokopisi
 2. Maaş aldığı Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 3. Kişisel banka hesap cüzdanları veya banka hesap dökümleri (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 4. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evli Olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler.

İngiltere vizesi için başvuru yapacak olan reşit olmayan çocuklar, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 3. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim döneminde gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 4. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belge grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan belgelerin aynısı hazırlanmalıdır.)
 5. Varsa, ebeveynlerden birinin  geçerli ABD vizesinin fotokopisi.