İtalya Vizesi, Cezayir Vizesi

İtalya Vizesi

Vizem Hazır, İtalya Vizesi Veren Firmalardan biridir. İtalya vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. İtalya ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. İtalya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. İtalya için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

İtalya vizesi için gidiş nedeniniz ve mesleksel durumunuza göre İtalya vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvurusu

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur. Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli İtalya vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

İtalya vizesine sahip olanlar ya da İtalya’ya seyahat yapmak isteyen vatandaşlarımız, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Vizem Hazır tarafından başvurularını sorunsuz halledebilmek adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formunda doldururken verdiğinizi bilgilerin vize başvuru belgelerinde yer alan verilerle tutarlı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin aynı şekilde gerektirdiği yerlerde yer alması gerekiyor. Aynı zamanda pasaport numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı doğru yazdığınızdan emin olun. Resmi evrakların içerdiğinden farklı olarak formda yapılacak ufak bir harf veya rakam hatası, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir.

İtalya Vizesi Schengen Vizesi mi?

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında, 1995’te taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan Schengen Sözleşmesini imzalamıştır. Bu sözleşmeye taraf olan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere karşı sınır geçişleri için ortak kurallar uygulayan bir bölge oluşturmuştur.

Schengen Bölgesi toplamda 26 ülkeyi içine almaktadır. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen Bölgesi üyesidir. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB’ye üye değildir. Bu ülkeler imzaladıkları özel anlaşmalar vasıtası ile Schengen Bölgesi’ne üye olmuşlardır.

Schengen Bölgesi üyesi ülkelere seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerini Schengen vizesi başvurusu yaptıkları ülkeden başlatmak şartıyla, Schengen üyesi diğer ülkelere de aynı vize ile seyahat edebilmektedir.

Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları tarafından kısa süreli (90 günden az olan) seyahatler için verilen vize türüdür.

İtalya Vize Türleri

İtalya D Tipi Vize

İtalya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup size ülkede 180 günlük bir süre zarfında 90 gün konaklama olanağı sunar. Schengen vizesini ilk kez alıyorsanız; bu süreden daha uzun süreli vize talebinde bulunmak ve uzun süreli vize almak, istisnai durumlar dışında mümkün olmamaktadır. Uzun süreli yani İtalya D tipi vize başvuruları, doğrudan İtalya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Başvurunun mahiyeti ve İtalya uzun süreli vize talebi için gereken belgeler, İtalya’da uzun süreli kalma amacınıza göre değişiklik gösterecektir.

İtalya Acil Vize

İtalya’ya acilen gitmek isteyen kişiler randevu tarihinden 48 saat sonra vizelerini alabiliyorlar. Acil İtalya vizesi seyahat amacı ve vize türünün içerdiği gerekli belgelerin normal vize prosedüründeki hazırlanması gerekiyor. Ancak acil İtalya vize taleplerinde, vize randevu tarihi hızlı bir şekilde alındığından ve acil bir durum söz konusu olduğundan vizenin sonuçlanması daha hızlı şekilde olabiliyor. İtalya acil vize talepleriniz için Vizem Hazır ile iletişime geçerek gerekli evrakları e-mail yoluyla talep edebilirsiniz.

Not: İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler İtalya VIP (Acil) vize için başvuruda bulunamıyor. Daha önceden Schengen vizesi alıp, yanlış kullanım yapanlar ve Schengen vizesinde red almış kişiler da acil vize başvurusunda bulunamıyor.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

İtalya Vizesine Başvuracak Vatandaşlarımız İçin Önemli Uyarı: Tüm Schengen Ülkeleri İçin Geçerli Olmak Üzere Veriliş Tarihi 10 Yıldan Eski Olan Pasaportlara Vize Verilmemektedir.  Bu Uygulama Sadece Yeni Başvurularda Geçerli Olup, Eski Pasaportunda Schengen Vizesi Olan Vatandaşlarımız Vizesinin Geçerlilik Süresi Bitene Kadar Seyahatlerinde Eski Pasaportunu Kullanabilirler.

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • İtalya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

İtalya Vizesi Biyometri İşlemi

İtalya vizesi için müracaatta bulunan kişiler, diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi için, vize başvurularının bir parçası olarak Biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmakla yükümlüdür. İtalya vizesi biyometri işlemleri ile ilgili bazı muafiyet durumları söz konusudur.

Ülke ve Hükümet temsilcileri ve siyasi liderler İtalya’ya gerçekleştirdikleri resmi ziyaretler için biyometri işlemine tabi tutulmazlar.

12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için bu çocuklar biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.

Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumlarını destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.

Biyometrik veriler 5 yıl boyunca geçerli kabul edilmekte ve saklanmaktadır. Dolayısıyla, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar.

Biyometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamasına dikkat etmelidir.

Daha önceden alınan Schengen vizelerinin vize başvuru formunda belirtilmesi gerekmektedir. Eğer daha önceki seyahatleriniz için aldığınız Schengen vizelerini içeren eski pasaportlarınız varsa, o pasaportların fotokopilerini de ibraz etmeniz gerekecektir.

İtalya Vizesi Verilme Süresi

İtalya vizesinin çıkış süresi 3 ila 15 iş günüdür. Ancak bu süre vize randevusunu müteakiben geçerli olan süredir. İtalya vizesi için gereken belgelerle başvurunuzu yaptıktan sonra biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gitmeniz gerekmektedir. Parmak izi verme işlemiyle birlikte gerçekleşen vize randevusundan sonra 3 ile 15 gün arasında değişen bir sürede vizeniz sonuçlanmaktadır.

Başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 ay önce yapılmasını tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluğu’nun yoğunluğu ve tatil günleri veya münferit nedenlerden ötürü kapalı olduğu tarihlerin de başvuru öncesinde dikkate alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak Konsolosluk, sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması ve değerlendirme süresi de vizenin çıkışını geciktirebilen faktörler olduğundan, vize başvurunuzu seyahatinizden 4 hafta öncesinden yapmanız başvuru sürecinde sorun yaşamamanızı sağlar.

İtalya Vize Reddi

İtalya vize başvurunuz İtalya Konsolosluğu tarafından ret aldıysa, bu karara karşı itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtalya Konsolosluğu tarafından verilen bu karar ile ret nedenleri standart bir form ile tarafınıza bildirilmektedir. İtalya vize reddi ret bildiriminde bu kararın nedenlerinin yanı sıra temyiz için son başvuru tarihi yer almaktadır. Ancak, yeni bir başvurudan önce, bir önceki Schengen vize reddinin nedenlerine göz atarak gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız lehinize olacaktır. Vize başvurusu reddinde vize ücretinin iade edilmediğini unutmayınız.

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ülkeye hangi yabancının hangi koşullarda girebileceklerine karar verme hakkına sahiptir. Bundan dolayı İtalya Konsolosluğu kişinin İtalya vizesi başvurusunu uygun görmezse başvuruyu reddedebilir. İtalya vizesi alırken vize başvurunuzun onaylanıp reddedileceğinin inisiyatifi kesinlikle İtalya Konsolosluğundadır. Kurumumuzdan alacağınız destek ne yazık ki ret ya da onay durumunuzu değiştirmeyecektir. Temsilcilerimiz vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için size destek olmaktadır.

İtalya vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartların yerine getirilmemesi, belgelerin hatalı veya eksik olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkileyen unsurlardır. İtalya için vize reddi durumu, İtalya’ya olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. İtalya vize talebi reddedilmiş kişi İtalya vize başvurusunun reddine itiraz edebilmektedir. İtiraz İtalya Konsolosluğu’na yazılı olarak müracaatla yapılmaktadır. İtalya Konsolosluğu vize başvuru sayısı için herhangi bir sınırlama koymamaktadır.

İtalya vizesi ret sebepleri olarak, eksik evrak, tutarsız otel-uçak bilgileri, gelir beyanında gelirin yetersiz görülmesi, önceki vize reddi ya da ülkeler arası ilişkiler ret almanızdaki başlıca sebeplerdendir.

İtalya vize reddi için şahıs yeni başvuru öncesi belgelerinin tutarlılığını gözden geçirmelidir. İtalya için vize reddi durumunda kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması halinde tekrar vize başvurusu yapabilmektedir. Vizem Hazır, başvuru sahibinin zaman ve para kaybını yaşamaması için yeni bir başvuruyu gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. İtalya Vizesi başvurularınızda eksiksiz ve doğru bir profesyonel danışmanlık desteği almak için Vizem Hazır’ı arayabilir, şubemizi ziyaret edebilirsiniz.