İzlanda Vizesi, Cezayir Vizesi

İzlanda Vizesi

İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir. Schengen vizesi olma özelliğine sahip olan İzlanda vizesi ile İzlanda ülkesi dışında 24 schengen üye ülkesine serbestçe seyahat edilebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, İzlanda Schengen vizesi ilk defa kullanılırken Schengen bölgesine girişin öncelikle İzlanda üzerinden yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

İzlanda’ ya seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarını İzlanda Devleti vize uygulamakta olup; Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerini ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla, İzlanda seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır. İzlanda’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişilerin, İzlanda vizesi başvurularını kabul etmekle, değerlendirmek ve onaylamakla yetkili kurum Danimarka Konsolosluğu‘dur.

22 Şubat 2010 tarihinden itibaren faaliyete geçen Vize Başvuru Merkezleri (VAC), Danimarka Konsolosluğu’nun adına İzlanda kısa süreli vizenin yanı sıra İzlanda Çalışma ve İzlanda Oturum İzin başvurularını da kabul etmeye başlamıştır. Bu uygulamaya göre kısa süreli seyahat için İzlanda Turistik Vize, İzlanda Ticari Vize ve İzlanda Aile Ziyareti Vize işlem başvuruları, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi ve Danimarka Konsolosluğu vize başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş seyahat acenteleri üzerinden yapılabilmektedir. İzlanda vizesi verilme ve vize süresi kararı tamamen Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Başkonsolosluğu’nun yetkisi altındadır.

İzlanda vizesine sahip olanlar ya da İzlanda’ya seyahat yapmak isteyen vatandaşlarımız, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Vizem Hazır tarafından başvurularını sorunsuz halledebilmek adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Vizem Hazır, İzlanda Vizesi Veren Firmalardan biridir. İzlanda vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. İzlanda ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. İzlanda vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. İzlanda için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

İzlanda vizesi için mesleksel durumunuza ve gidiş sebebinize göre İzlanda vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İzlanda Vize Başvurusu

İzlanda vizesi için başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapması gereken en önemli şey evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamak ve işlemlerinizi İzlanda Vizem Hazır aracılığıyla yapmak istediğiniz takdirde bize kargo ile göndermektir. Evraklar elimize ulaştıktan sonra sizi bilgilendireceğiz ve dosyanızı başvurunuza uygun hale getirdikten sonra adınıza alınan randevu saatinde parmak izi (VIS) merkezine gelip biyometri işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Biyometri işlemi yaptırdıktan sonra parmak izi bilgileriniz 5 yıl boyunca sistemde kayıtlı kalır ve istisnai durumlar dışında bir sonraki Schengen vizenizde parmak izi vermeniz gerekmemekle birlikte bu durum ülkeden ülkeye değişiklik de gösterebilmektedir. Bazı Schengen ülkelerin konsoloslukları kendileri dışındaki VIS bilgisini tanımamakta ve yeniden parmak izi alınması talebinde bulunabilmektedirler.  Biyometri işleminin ardından dosya konsolosluğa gönderilir ve dosyanız işleme girmiş olur. Konsolosluğa ulaştıktan sonra İzlanda vizesinin çıkma süresi 7 ila 10 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Bu süre İzlanda konsolosluğunun çalışma gün ve saatlerinden etkilenebilir ve bazı tarihlerde işlem süreci uzayabilir. Bu tarz aksilikler yaşamamanız için İzlanda vize başvurularınızı 1 ay önceden yapmanızda fayda vardır.

Randevu Alımı

Danimarka Konsolosluğu’na İzlanda vize işlem başvurusu yapabilmek için Vize Başvuru Merkezleri (VAC)’nden randevu alınması gereklidir. Randevu günü eksiksiz ve seyahat amacına uygun istenilen evraklarla hazır bulunmak gerekmektedir.

Biometrik Veri Sistemi-VIS

Tüm Schengen üye ülkelerin ve İzlanda Konsolosluğu hizmeti vermekte olan Danimarka Konsolosluğu, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Biyometri Veri Kaydı sistemine geçmişlerdir. Bu sisteme göre; Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; Biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları zorunludur. Bir kereye mahsus yapılan bu uygulamanın sonunda pasaporta vurulan VIS ibaresi ile vize başvuru sahibi 5 yıl süre ile Biyometrik Veri beyanından muaf tutulmaktadır.

Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

İzlanda vize başvurusu için konsolosluğun başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi alabilmesi için başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir. İzlanda vize başvuru formu doldurulurken form, tükenmez kalemle okunaklı bir şekilde yazılıp imzalanmalıdır. Vize başvuru formu doldurulurken başvuru dosyasında beyan edilen evraklarla uyumlu olması gereklidir. Dosyada yer alan bilgilerin birbirini desteklemesi gerekmektedir. İzlanda vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Vize başvuru formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması halinde İzlanda Konsolosluğu vize başvurusunu reddedebilmektedir. Başvuru formunda verilen bilgiler ile konsolosluğa başvuru esnasında verilecek evrakların doğruluğu tespit edilerek vizenin olumlu sonuçlanmasında önem arz etmektedir.

İzlanda’nın Verdiği Vize Türleri Nelerdir?

İzlanda vizesine başvurabilmek için öncelikle yapmanız gereken hangi vize türüne başvuracağınıza karar vermektir. Seyahat amacınıza doğru bir şekilde karar verdikten sonra mevcut statünüze uygun evraklarla yapacağınız vize başvurusu kuvvetle muhtemel olumlu sonuçlanabilmektedir. Bu aşamada İzlanda vize türleri için bulunan; turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, şoför vizesi, transit vize ve öğrenci vizesine sahip olduğunuz durum ve statüye göre başvuru yapabilmektesiniz. Fakat bu aşamada hangi vize türüne başvurmanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz.

İzlanda vize çeşitleri olarak saydığımız turistik vize ile İzlanda’yı gezebilir, İzlanda tarihi, sosyal ve kültürel dinamiklerini deneyimleyebilirsiniz. İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesiyle İzlanda’da yaşamakta olan tanıdıklarınızla bir araya gelebilir, onları ziyaret edebilirsiniz. Şoförseniz ve bağlı olduğunuz kurum tarafından bu ülkeye gitme durumunuz var ise bu durumda İzlanda Şoför vizesine başvurmanız gerekmektedir. İzlanda vize çeşitleri sayılanların yanı sıra vatandaşlık, oturum izni, evlilik yoluyla İzlanda’da yaşam gibi kategorilere de başvuru yapabilirsiniz

İzlanda vize türleri başlığı altında saydığımız belirli başlılar dışındakileri de öğrenmek ve İzlanda’ya seyahat etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, alanında uzman ekibimizin vize deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

İzlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 1. İzlanda Vize Başvuru Formu
 2. Pasaport
 3. Biyometrik Fotoğraf
 4. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 5. Seyahat Sağlık Sigortası
 6. Banka Hesap Dökümü
 7. Maaş Bordroları
 8. İşyeri Evrakları
 9. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 10. Uçak Bileti
 11. Otel Rezervasyonu

Önemli Bilgilendirme: Danimarka Konsolosluğu ve Büyükelçiliği gerekli gördüğü takdirde ek olarak farklı evraklar talep etme hakkını saklı tutar. İzlanda vize başvurunuzu Vizem Hazır aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz ek evrak talepleri tarafınıza bildirilir.

İzlanda Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

İzlanda vize başvuru işlemleri tam, eksiksiz bir şekilde yürütülmesi durumunda ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat İzlanda Konsolosluğunun randevu tarihlerinin yoğun olması, resmi tatil günlerine denk gelmesi veya ek evrak talep etmesi gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir. İzlanda seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.