Kanada Vizesi, Cezayir Vizesi

Kanada Vizesi

Kanada, Kuzey Amerika kıtasında, ABD’nın kuzey sınırında yer alan bir ülkedir. Yaşam ve demokrasi standartlarının yüksek olması sebebiyle bir çok ülkeden göçmen talebi almaktadır.Kanada gelişmiş turizm sektörü ve doğal güzellikleriyle yılın bir çok dönemi yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Kanada, nisan ve mayıs aylarında müzik, tiyatro ve film festivalleriyle dikkat çekmektedir. Kış sporları da oldukça popülerdir. Buz hokeyi ve kayak ülkenin en önemli spor dallarıdır.

Kanada vize en prestijli vizelerden biridir. Eğer Kanada vizesine sahipseniz diğer ülke vizelerini almanız oldukça kolaydır. Başvurularınızı; bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu gibi konsoloslukların ve başvuruların yoğun olduğu dönemleri dikkate alarak, seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. Müracaatınızın olumlu sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu (pasaport numarası, seyahat tarihi, ad ve soyadı gibi) mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.

Kanada vize başvurusu iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi Kanada vizesi online başvuru yöntemidir. Kanada Devleti Göçmenlik ve Vatandaşlık web sitesi üzerinden “cic account” kullanıcı profili oluşturulması ile işlemlere başlanır. Çok aşamalı, koşullara göre değişen, birbirini doğrular nitelikte ve İngilizce veya Fransızca olarak yanıtlanabilen sorular sonucunda nihai sayfaya erişilir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken kısım soruların kesinlikle doğru cevaplanmasıdır. Tecrübesizlik dolayısıyla yapılan ufak bir hata dahi Kanada Devleti’nin katı vize değerlendirme standartları düşünüldüğünde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu formu Vizemhazir.com profesyonel danışmanınızla birlikte doğru bir şekilde doldurabilir ve belirtilen özellikte dijital dosyaların hatasızca karşıya yüklenmesi ile Kanada vizesi online başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İkinci ve geleneksel olan yöntem ise evrakların ve formların hazırlanarak Vfs Kanada vize merkezine iletilmesi şeklindedir. Hem kağıt bazlı başvuruda hem de online başvuruda vize formları dijital olarak doldurularak doğrulama işlemi yapılmış olmalıdır. Doğrulama işleminin yapılmadığı herhangi bir Kanada vize başvuru formu Kanada Konsolosluğu tarafından geçersiz sayılacaktır. Kompleks ve uzun bir form olan Kanada vize başvuru formu üzerinde planlanan seyahat, kişisel bilgiler, vize geçmiş ve adli geçmiş gibi pek çok konu hakkında kısımlar yer almaktadır. Ek olarak ikinci bir form olan aile bilgi formunun da doldurulması gerekmektedir. Kanada vizesi aile bilgi formu içerisine ise eş, çocuk, anne, baba ve kardeşler hakkındaki bilgilerin detaylıca girilmesi gerekmektedir.

Kanada vize başvuru formu Fransızca veya İngilizce olarak doldurulabilir. Gerektiğinde açıklama kısımlarına belirtilen dillerde açıklamaların yapılması gerektiği düşünüldüğünde dile ve vize formuna hakim profesyonel vize danışmanlarından yardım almak isabetli olacaktır. Vizemhazir.com ekibi vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar  her aşamada yanınızda olacaktır.

Ticari Vize

Kanada ticari vizesi için gereken evrakların önemli bir kısmı Kanada turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Kanada ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Davet eden şirket yetkilisi tarafından  Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Kanada’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. Kanada ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesi için yapılacak olan başvurularda hazırlanacak belgeler, turistik başvuru evraklarına oldukça benzerdir. Aradaki en önemli farklılık Kanada’da alınacak eğitimi belgeleyecek evraklardır. Ek olarak, aşağıda yer alan evrakları da ekleyerek başvuru dosyanızı tamamlayabilirsiniz.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubunun aslı ve fotokopisi.
 4. Başvurduğunuz program çerçevesinde Sat, Gmat, Gre, IELTS, Toefl gibi sınavların sonuç belgeleri, okuduğunuz okuldan alınacak transkript gibi ek belgeler istenebilir.

Turistik Vize

Kanada turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Tüm vize başvurularında toplanması gereken bazı sabit evraklar mevcuttur. İster çalışan, ister işveren, ister emekli olun, öncelikle aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

 1. Kanada vizesi başvuru formu: Elektronik olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu. Vize formunun doğrulanmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
 2. Kanada vizesi aile bilgi formu: Aile üyelerinin isim-soyisim, doğum tarihi, adres, meslek ve medeni hal gibi bilgilerinin girilmesi gereken form.
 3. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vize basılabilmesi için 2 adet boş vize sayfasının bulunması talep edilir.
 4. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Geçmişten günümüze kadar kullandığınız tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfaları açıklamak gerekirse, daha önce alınan bir vize ya da giriş çıkış damgasının bulunduğu bir sayfayı örnek verebiliriz.
 5. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 6. 1 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 7. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak rezervasyonu eklenmelidir. Eğer Amerika’dan araç ile Kanada’ya seyahat edecekseniz bu araç ile ilgili belgeleri de eklemelisiniz.
 8. Konaklama bilgisi: Kanada’da konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu gibi).

Not: 1, 2, 7 ve 8. Maddeler Vizemhazir.com ekibi tarafından hazırlanacaktır.

Aşağıda temel başvuru kitlelerine ait evrakların listeleri turistik, ticari ve öğrenci vizeleri için verilmiştir.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize talep mektubu ( Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına,çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren bir mektup yazmalısınız. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır).
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri ( Mevcut Bakiyesi ve Hesap Hareketleri )
 3. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları.
 4. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 5. SGK(4a) Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 6. Çalışılan şirketin imza sirküleri kopyası (Güncel)
 7. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 8. Vergi levhası kopyası.
 9. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun  antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektubun  aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi (Güncel)
 4. Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 5. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (mevcutsa)
 6. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.
 7. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da www.turkiye.gov.tr  sitesinden alınan emeklilik tescil kaydı  fotokopisi
 2. Maaş aldığı Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 3. Kişisel banka hesap cüzdanları veya banka hesap dökümleri (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 4. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evli Olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan reşit olmayan çocuklar, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 3. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim döneminde gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 4. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belge grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan belgelerin aynısı hazırlanmalıdır.)
 1. Türkiye’de oturma ve çalışma izni.
 2. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.