Küba Vizesi, Cezayir Vizesi

Küba Vizesi

Küba seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler, bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Küba Konsolosluğu tarafından onaylanan Küba vizesini almaları gerekmektedir. T.C. vatandaşları, Türkiye Küba temsilciliği olan Küba Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne veya Küba vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten temsilciliklere gelerek Küba vizesi başvurularında bulunabilirler. Küba vize işlemlerinde kullanılacak pasaportların geçerlilik süresi bu ülkeye olan seyahat tarihinizden sonra en az 6 ay olmalıdır. T.C. vatandaşı kişilerin Küba seyahatleri öncesi Küba vize işlemlerine yenilenmiş bir pasaportla başlamış olmaları her zaman yarar sağlayacaktır.

Vizem Hazır, Küba Vizesi Veren Firmalardan biridir. Küba vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Küba ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Küba vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Küba için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

Küba vizesi için gidiş sebebinizle birlikte mesleksel durumunuza göre Küba vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

T.C. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri Türk vatandaşları Küba’ya vize almadan giriş yapabilmektedirler. Fakat umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Küba’ya seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Küba vize başvurusu online olarak Türkiye’nin her yerinden yapabilmektedir. Küba vizesi başvuru işlemlerinde Türkiye çapında bölge ayırımı yapılmamaktadır.

Küba vizesi başvuruları online yapılmaktadır. Vize başvuru formu, renkli olarak taranmış pasaport, gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu ile birlikte Küba Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne veya konsolosluk tarafından yetki verilmiş acentelere, vize merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport ile yapılan Küba vizesi başvurularında 6 aylık süre ile tek girişli ve tek çıkışlı vize yani Küba turist vizesi alınmaktadır. Küba turistik ile Küba’dan bir kere giriş çıkış yapıldıktan sonra geçerliliğini kaybetmektedir. Yeniden Küba’ya giriş yapılmak istenirse ve Türkiye’ye geri dönülme durumu da söz konusu değilse Küba’ya tekrardan giriş yapılacak kadar Küba vizesinin alınması gereklidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri için bu durum geçerli olmamaktadır. Fakat Amerika’dan Küba’ya yeşil (hususi) pasaportla gidecek kişilerin Küba Washington Büyükelçiliği’nden bilgi almaları tavsiye edilmektedir.

Küba vizesi 6 ay süre için geçerli olan bir turist kartıdır ve pasaporta işlenmemektedir. Bununla birlikte Küba seyahatinizde pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Türkiye’den alınan Küba vizesi, vize sahibine 6 aylık sürede 30 gün kalma hakkı vermektedir. Vizeniz çıktığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir. Söz konusu süre zarfında seyahat edilmediği takdirde vize Küba vizesi geçerliliğini kaybeder. Bu durumda yeni bir vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Küba vizesi tek girişli bir vizedir. 6 aylık sürede 30 gün kalış hakkı verdiğinden dolayı, ülkeye giriş yapıp ayrıldıktan sonra geçerliliğini yitirir. Küba’ya birden seyahat edecek yolcuların giriş yapmak istedikleri sayı kadar Küba vizesi almaları icap etmektedir.

Küba vizesi veya turist kartı 2 kâğıt parçadan oluşmaktadır. Küba’ya girişlerde ve çıkışlarda giriş-çıkış damgaları bu 2 parçalı kâğıda vurmaktadır. Çıkış damgası vurulmuş bir vize ile yeniden Küba’ya giriş yapmak mümkün değildir.

Küba vize başvurusu için eski pasaportlarınız kullanılmamaktadır. Her ne kadar pasaporta vize işlenmese de pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren kısmı başta olmak üzere diğer kısımlarının da sağlam olması gerekmektedir. Yırtık sayfaları olan, içten ve dıştan tahrip edilmiş pasaportlarla yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanır.

Küba’ya Amerika’dan gidecek olanlara önemli duyuru!

Amerika seyahatinden sonra Küba’ya seyahat etmeyi planlayan yolcuların Küba Turist kartlarını Küba’nın Amerika’daki dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinin Küba ile ilişkilerine bağlı olarak vize uygulamasında böyle bir prosedür uygulanmaktadır. Amerika’dan Küba’ya yapılan seyahatlerde ayrıca bazı havayolu şirketlerinden de Küba vizesi alınabilmektedir. Ancak Amerika kıtasındaki diğer ülkelerden Küba’ya yapılan seyahatlerde Küba Turist Kartı ve Vizesi geçerli kabul edilmektedir.

Kanada veya Meksika üzerinden yapılan seyahatlerde Türkiye’den alınan Küba vizesi geçerli olmaktadır.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba vizesi için gerekli evraklar başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Başvuru türü, seyahat amacına göre belirlenmektedir. Turistik vize başvurularında hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Vize Başvuru Formu
  • Pasaport Aslı Ve Fotokopisi
  • Ödeme Yapıldığına Dair Dekont
  • Otel Rezervasyonu
  • Uçak Bileti/Rezervasyonu
  • Kimlik Fotokopisi
  • Biyometrik Fotoğraf

Küba’da çalışmak, öğrenim görmek veya aile birleşimi amacıyla seyahat etmek için büyükelçiliğe müracaat edilmesi gerekmektedir. Her başvuru türünün vize ücretleri, başvuru evrakları ve değerlendirme süresi farklılık gösterir. Ticari vize başvuruları için yukarıda listelenen evrakların dışında Küba’daki firmadan talep dilekçesi, davetiye, Türkiye’deki işletmeden başvuru sahibinin bilgilerinin yer aldığı bir ön yazı da sunulması gerekmektedir.

Küba Vizesi Türleri

Küba vize türleri, seyahat amacına göre belirlenmektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce doğru bir şekilde belirlenmesi ve buna uygun başvuru yapılması gerekmektedir. Yanlış türde başvuru yapılması vize reddine sebep olacaktır. Küba vizesi türleri aşağıdaki gibidir;

Küba Turistik Vize: 30 günlük tek girişli vizedir. Turistik seyahatler için geçerlidir.

Küba Ticari Vize: 30 gün içerisinde 1 hafta veya 15 gün kalış hakkı tanır. Kısa süreli ticari faaliyetler için alınması gereken vizedir.

Küba Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi: 30 güne kadar seyahat hakkı tanır. Ziyaret amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurması gerekir.

Küba Vize Randevusu

Küba vize randevusu başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Turistik, ticari, transit vize başvuruları için Schengen ülkeleri, birçok Avrupa ülkesi, Amerika ve Birleşik Krallık başvurularında olduğu gibi randevu alımına gerek yoktur. İşlemlerin başlatılabilmesi için pasaport bilgilerinin yer aldığı sayfaların renkli taramasının Küba Vizem Hazır temsilcilerine e-mail yoluyla iletilmesi yeterlidir. Vizem Hazır Küba yetkilileri işlemleri başvuru sahibi adına en doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirerek büyükelçiliğe sunmaktadır. Randevu almak gerekmediği için Küba vize başvurusu yapmak diğer vize başvurularına göre oldukça kolaydır ve hızlı sonuçlanmaktadır. Fakat basit bir hata bile başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple başvuru yapmadan önce bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. Vizem Hazır, sizlere bu süreçte başvuru sahibine en doğru şekilde danışmanlık sunmaktadır.

Küba Vizesi Başvuru Formu

Küba vizesi başvuru formu Küba Büyükelçiliği tarafından oluşturulmuş, Küba’ya seyahat edecek kişilerin kimlik bilgilerini ve seyahat amaçlarını belirlemek amacıyla kullanılan bir formdur. Pasaportta yer alan bilgiler Küba vize başvuru formunda öncelikli olarak dikkate alındığından kimlik ve pasaport bilgilerinin çelişmesi halinde Küba vizesi başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir. Evlilikten dolayı soyadı değişikliği gibi kimlik bilgilerinde farklılık yaratan durumlara dikkat etmek ve güncel bir pasaportla başvuru yapılması gerekir.

Küba vize başvuru formunu doldururken gerçeği yansıtmayan bilgilerin ibraz edilmesi halinde cezai yaptırımlar uygulanabileceği ve Küba vizesinin onaylanmasını etkileyeceği göz önünde tutulmalıdır. Küba vizesi online başvuru formu doldurularak başvuru hemen yapılabilmektedir. Küba vizesi başvuru formunda belirtilen adrese gönderilmektedir.

Küba vize başvurusu için hazırlanması gereken en önemli temel evraklardan biri vize başvuru formudur. Küba vize başvuru formu kimlik bilgileri, pasaport bilgileri ve seyahat bilgileri gibi alanların bulunduğu bir formdur. İlgili alanların eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması son derece önemlidir. Vize başvurusu büyükelçiliğe ibraz edildikten sonra üzerinde hiçbir düzenleme yapılamamaktadır. Dolayısıyla basit bir harf hatasının dahi yapılmaması gerekmektedir. Bundan dolayı dikkatli bir şekilde hazırlandıktan sonra ibraz edilmesi gerekmektedir.

Küba Vizem Hazır ile yapılan görüşmelerde başvuru sahibinin planladığı seyahate en uygun vize türü belirlenerek buna uygun evrak listesi e-mail yoluyla iletilmektedir. Pasaport taramasını ileten ve seyahat bilgilerini aktaran başvuru sahibinin formu Vizem Hazır tarafından istenilen şekillerde hazırlanmaktadır.

Küba Vizesi Reddi

Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Vize türünün doğru belirlenmesi, başvuru istenen şekillerde eksiksiz olarak hazırlanması, başvuru formu ve dilekçelerin doğru bir şekilde düzenlenmesi gibi konular başvuruda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bazılarıdır. Küba, turistik amaçlı sıklıkla ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu sebeple Küba vize başvurularında ret durumu, yaşanması pek olası bir durum değildir. Fakat en olası ret gerekçesi vize başvurusunun hatalı yapılmasıdır. Küba vizesi reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu sebeple başvuru büyükelçiliğe sunulmadan önce hazırlanan evrak ve formlar kontrol edilmelidir. Küba Vizem Hazır aracılığıyla yapılan başvuru işlemleri ve takibi vize işlemlerinde uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi kaç günde çıkar sorusu vize başvurusu yapacak kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Küba Büyükelçiliği’nin yetki alanı kısıtlaması yoktur. Bu sayede Türkiye’nin farklı illerinden yapılacak başvurular Vizem Hazır İstanbul merkez ofisinden kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Vize başvuruları ortalama 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının başvuru süreci Türk vatandaşlarının başvuru sürecine göre daha uzun sürede değerlendirilmektedir.