Polonya Vizesi, Cezayir Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Polonya vizesi alarak Schengen bölgesi devletlerinden biri olan Polonya’ya giriş yapabilirler. Polonya Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapanlar Polonya ve Schengen bölgesinde vizelerinin kapsadığı tarihler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olacaklardır. Polonya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup, sahibi olanlara 6 aylık süre içinde 90 gün boyunca Polonya ve Polonya’nın da dahil olduğu Schengen bölgesinde konaklama imkanı verir. Ancak 90 günlük sürede genellikle ilk vize alımlarında belli tarihler arasında Polonya’da kalabilirsiniz. Aldığınız Schengen vizesinin tek girişli ve çok girişli niteliğine göre Schengen bölgesinde kalabilirsiniz.

T.C. diplomatik, hususi ve hizmet resmi pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya vize muafiyetinden faydalanabilmektedir ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusu yaparak Schengen vizesi almaları zorunludur.

Vizem Hazır, Polonya Vizesi Veren Firmalardan biridir. Polonya vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Polonya ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Polonya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Polonya için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

Polonya vizesi için durumunuza göre Polonya vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Polonya Vizesi Türleri

Polonya vizesi türleri; yapılacak Polonya seyahatinin amacına, tarih aralığına ve başvuran kişinin mesleki/kişisel durumuna göre farklılık gösterir. Polonya Schengen ülkesidir ve Schengen vize kuralları geçerlidir.

Vize türleri Polonya ve diğer Schengen ülkeleri için ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) vizelerdir. C tipi kısa süreli vize, 6 aylık süre içinde en fazla 90 güne kadar olan konaklamada geçerlidir. Bordo pasaportu (umumi pasaport) olan T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde bu vize türüne başvurmalıdır. Siyah, yeşil ve gri pasaportu olan vatandaşlar ise kısa süreli vizeden muaf tutulmaktadır.

Kısa süreli vize kategorileri; turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, kültürel ve sportif, eğitim ve araştırma, transit, şoför vizesi olarak ayrılmaktadır. Polonya’ya sadece turistik gezi amaçlı gidilecekse turistik; toplantı, fuar ve iş görüşmesi gibi ticari amaçlarla gidilecekse ticari vize kategorilerine başvurulmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları direk olarak konsolosluklara yapılmamaktadır. Vizem Hazır gibi, konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu vize firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Uzun süreli yani D tipi vize ise 6 aylık sürede 90 günden fazla kalınacak seyahatlerde alınması gereken vize türüdür. Uzun süreli çalışma, oturum, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla yapılacak uzun konaklama gerektiren seyahatlerde bu vizeye başvurulmalıdır. D tipi vize başvuruları için direk olarak konsolosluklara müracaat edilir.

Vize türleri Polonya seyahati gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri için çok önemlidir. Seyahat amacı net olarak belirlendikten sonra Polonya vize evrakları da buna göre eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmalıdır. Vizem Hazır, deneyimli uzman kadrosuyla, Polonya vizesi türleri ve Polonya vize başvurusunun tüm adımları ile ilgili vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar :

Polonya Vizesine Başvuracak Vatandaşlarımız İçin Önemli Uyarı: Tüm Schengen Ülkeleri İçin Geçerli Olmak Üzere Veriliş Tarihi 10 Yıldan Eski Olan Pasaportlara Vize Verilmemektedir.  Bu Uygulama Sadece Yeni Başvurularda Geçerli Olup, Eski Pasaportunda Schengen Vizesi Olan Vatandaşlarımız Vizesinin Geçerlilik Süresi Bitene Kadar Seyahatlerinde Eski Pasaportunu Kullanabilirler.

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Polonya Büyükelçiliğine Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Protokol Yazısı (Yeni Pasaport Çıkaranlar, Daha Önce Schengen Vizesi Olmayan Kişiler Bu Belgeyi Pasaport Şube Müdürlüğünden Almalılar.)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

Polonya Vizesi Nereden Alınır?

Polonya Konsolosluklarından veya Polonya Konsoloslukları tarafından yetkili kılınmış polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya vize başvuru merkezlerine akredite edilmiş turizm ve seyahat acentelerine vize başvuruları gerçekleştirilerek kısa süreli (C Tipi) Polonya Schengen vizeleri alınabilinecektir.

Not: Polonya Konsolosluğu, Polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya vize işlemleri üzerine faaliyet gösteren kurumlara sahte belgeler ile yapılacak vize başvuruları yasalara göre suçtur.

Polonya Vizesi Reddi

Polonya Schengen vize müracaatında bulunacak kimseler istisnai durumları dışında işsiz ise, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil ise ve ya teminat olarak gösterebileceği banka hesabı, tapu, araç ruhsatı ve Türkiye’de bağlayıcı etmenlerini ispat edememesi halinde potansiyel bir göçmen olarak kabul edilecek olması sebebi ile vize işlemlerini başarılı bir şekilde sonlandırma durumu düşük bir olasılık olacaktır.

Bu ve benzeri koşullara sahip Polonya vize başvurularında bulunacak kimselerin yukarıda belirtilmiş bilgileri göz önünde bulundurarak ve bu bilgileri teyit ederek vize başvurularına bu bilgiler dahilinde başlamalı Polonya seyahatlerini vize başvurularının başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından planlamalıdırlar.

Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesi ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluğun ek evrak istemesi, konsolosluğun yoğun olması veya tatil günlerinde denk gelmesi halinde bu süreç uzayabilmektedir.