Portekiz Vizesi, Cezayir Vizesi

Portekiz Vizesi

Portekiz, Schengen üye ülkeleri arasında olup Portekiz vizesi de bir Schengen vize türüdür. Portekiz, ülkesine seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Polonya Schengen vizesi kısa ya da uzun süreli alınabilmektedir. Kısa süreli olan vizeler 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamaya izin vermektedir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar Portekiz vizesinden muaf olmaktadır.

Vizem Hazır, Portekiz Vizesi Veren Firmalardan biridir. Portekiz vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Portekiz ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Portekiz vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Portekiz için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

Portekiz vizesi için durumunuza göre Portekiz vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Schengen Vizesi

1995 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında dolaşım serbestisi tanıyan Schengen Sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşmeye taraf olan ülkeler kendi içlerinde Schengen Bölgesi oluşumunu sağlamıştır. Taraf ülkeler Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelerle ilgili sınır geçişlerinde ortak bir uygulama benimsemiştir. Toplam 26 ülkeden meydana gelen Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç AB’ye üye olmadıkları halde imzaladıkları özel anlaşmalar vasıtası ile Schengen Bölgesi’ne üye olmuşlardır. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize müracaatı yaptıkları ülkeden başlatmak şartıyla, aynı vize ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları tarafından kısa süreli(90 günden az olan) seyahatler için verilen vize türüdür.

Portekiz Vize Başvurusu

Portekiz için vize başvurusu yapılacaksa 90 günü aşmayan ziyaretler için kısa süreli olan Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. 90 günü aşan Portekiz ziyaretleri için ise uzun süreli Portekiz Uzun Süreli Ulusal Vize (D Tipi vize) alınması gerekmektedir. Portekiz vize başvuruları Ankaræ’daki Portekiz Büyükelçiliğine veya Istanbul’daki Macaristan Konsolosluğuna yapılabilmektedir. Buna ek olarak vize başvuru merkezleri aracılığı ile de vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Portekiz Schengen bölgesinde yer alması dolayısı ile biyometrik veri işlemleri yapılması zorunludur. Biyometrik veri (parmak izi taraması ve resim çekimi) yapılması için de randevu alınması zorunludur. Vize başvuru işlemleri için randevu alındıktan sonra vize başvuru formu doldurulmalı, istenilen evraklar hazırlandıktan sonra randevu günü teslim edilmelidir. Evrak teslimi ile beraber biyometrik veri işlemleri de yaptırılarak süreç tamamlanır.

Portekiz Vize Çeşitleri

Portekiz devletine seyahat edecek olan kişiler Portekiz vizesi başvurularını planladıkları seyahatin amacına uygun yapmalıdır. Portekiz vizesi yapılacak seyahatin amacına göre;

 • Portekiz turistik vizesi
 • Portekiz aile ziyareti vizesi
 • Portekiz ticari vizesi
 • Portekiz oturma vizesi
 • Portekiz çalışma vizesi gibi sınıflar halinde değerlendirilmektedir.
 • Portekiz Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): Portekiz Devleti’ne, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler Portekiz Schengen Vizesine müracaat etmelidirler.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Portekiz Vizesine Başvuracak Vatandaşlarımız İçin Önemli Uyarı: Tüm Schengen Ülkeleri İçin Geçerli Olmak Üzere Veriliş Tarihi 10 Yıldan Eski Olan Pasaportlara Vize Verilmemektedir.  Bu Uygulama Sadece Yeni Başvurularda Geçerli Olup, Eski Pasaportunda Schengen Vizesi Olan Vatandaşlarımız Vizesinin Geçerlilik Süresi Bitene Kadar Seyahatlerinde Eski Pasaportunu Kullanabilirler.

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Portekiz Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş, Arka Fonu Beyaz Olacak)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu için talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak temin edilip, İbraz edildiği durumda Portekiz vizesi başvuruları 10-15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize başvurularının Portekiz ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmesi durumunda aksaklık yaşanabileceğini dikkate alarak vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.