Romanya Vizesi, Cezayir Vizesi

Romanya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; umuma mahsus pasaport sahiplerinin Romanya’ya yapacakları turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, transit, eğitim ve araştırma, resmi ziyaret amaçlı kısa süreli seyahatler için Romanya vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Avrupa Birliği üye ülkelerinden veya Schengen ülkelerinden birinden oturum izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 5 günü geçmemek koşulu ile oturum teskeresinin geçerli süresini aşmadan Romanya’dan transit geçiş yapabilirler. Aynı kural İsviçre ve Liechtenstein oturum iznine sahip T.C. vatandaşları için de geçerlidir.

Romanya vize başvuruları Romanya’nın diplomatik misyonları, Romanya Konsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. T.C. vatandaşları ikamet ettikleri bölgenin görev alanı dahilindeki Romanya vize başvusu evraklarını Romanya dış temsilciliğine teslim ederler. Ayrıca online olarak da vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vizem Hazır, Romanya Vizesi Veren Firmalardan biridir. Romanya vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Romanya ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Romanya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Romanya için vize ve oturum iznine dair her şeyi ofisimizde yürütebilirsiniz.

Romanya vizesi için durumunuza göre Romanya vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Romanya Vizesi Başvuru

Romanya vize başvuruları, online bir E-vize sistemi üzerinden yapılır. Başvuru dosyaları sisteme girilip, Romanya vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra, E-vize sistemi, başvuru sahibine bir konsolosluk randevusu tanımlar. Sistem üzerinden alınan randevu tarihinde konsolosluğa gidilerek, sunulması gereken belgeler sunulur ve başvuru sahibi bir mülakata girer. Konsolosluk, başvuru sahibinin geçirdiği prosedürleri olumlu değerlendirirse, Romanya vize başvurusu onaylanır. Romanya’ya gitmek için, her türlü koşulda vize sahibi olması gereken pasaport tipi Bordo (umuma mahsus) pasaporttur. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri, 90 günü aşmayan (6 ay içinde) kısa süreli Romanya ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Şayet pasaport sahibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birinin, Schengen bölgesi ülkelerinden birinin ya da İsviçre ya da Liechtenstein oturum iznine ya da çok girişli vizesine sahipse, vize almaya gerek duymadan Romanya’ya giriş yapabilir.

Romanya Vize çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Romanya A tipi vize: Farklı bir ülkeye seyahat edecek kişilerin Romanya havaalanı üzerinden gideceği ülkenin uçağına binmesine kadar sürecek kalışlarda verilir.

Romanya B Tipi vize: Romanya’yı transit geçmeyi planlayan kişilerin ülkeye en fazla 5 gün için giriş yapmasını sağlayan vizedir.

Romanya C Tipi vize: Romanya’da 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak periyodlar dahilinde kesintisiz olarak konaklama hakkı verir. Dolayısıyla tek girişlidir.

Romanya D tipi vize: Başvuru sahibine oturum izni sağlayan bir vize türüdür.

Romanya Vize Başvuru Formu

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatleri için vize talep eden Romanya; vize başvurusunda Romanya vize başvuru formu başta olmak üzere vize dilekçesi, biyometrik fotoğraf, parmak izi kaydı gibi bazı evrakların temin edilmesini zorunlu tutmaktadır. Romanya vize başvurusu yapılırken hazırlanacak zorunlu evrakların hatasız ve eksiksiz olarak hazırlanması vize reddi olasılığını en aza indirmek açısından çok önemlidir.

Romanya vize başvurusu için gerekli olan form online olarak Romence veya İngilizce dil seçeneklerinden biri tercih edilerek doldurulmalıdır. Online olarak doldurulacak forma E-visa (E-vize) adı verilen bir sistem üzerinden erişilmektedir. Siteme erişim için öncelikle Romanya Konsolosluğu tarafından yönlendirilen platform üzerinden üyelik oluşturulmalıdır.

Başvurulacak olan vize türü net olarak belirlenmeli ve vize başvuru formu vize türüne uygun şekilde doldurulmalıdır. Seyahat amacı, seyahat tarihleri, kişisel ve mesleki bilgiler formda detaylı olarak açıklanmalıdır. Bu bilgilere ek olarak ulaşılabilir olan adres ve iletişim bilgileri, pasaport bilgileri gibi bilgiler de detaylı olarak verilmelidir. Ticari vize ve aile ziyareti vizesi gibi vize türlerinden başvuru yapacak vatandaşların; formda bahsedilen ilgili diğer kişilerin (konaklama yapılacak akraba, davetiye gönderen yetkili vs.) iletişim bilgilerini de vermeleri gerekmektedir.

Turistik vize başvurusu yapılacaksa, Romanya vize başvurusu için doldurulacak forma konaklanacak yerin ulaşım, adres, iletişim bilgileri de eklenmelidir. Başvuru sahiplerinin yapacakları seyahatle ilgili detayları da forma eklemesi çok önemlidir. Uçak ve otel rezervasyonları, seyahat tarihlerini içeren yurt dışı seyahat sağlık sigortası, konaklama belgesi gibi evrakların taratılarak E-vize sistemine girilmesi gerekmektedir.

Romanya vize başvuru formu, başvuru dosyasında yer alan diğer evraklardaki bilgilerle tutarlı bilgiler içerecek şekilde dikkatle doldurulmalıdır. Formda eksik ya da hatalı bilgilerin yer alması vize sonucunu olumsuz etkileyebileceği için bu aşama çok önemlidir. Vizem Hazır, Romanya vize işlemleri konusunda baştan sona her adımda titizlikle hizmet veren profesyonel bir kurumdur. Vize başvuru formunun doldurulmasından evrak takibine, vize randevusundan vize sonuçlanma sürecine kadar tüm aşamalarda Vizem Hazır ekibi başvuru sahiplerinin yanında olmaktadır.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya İçin Vize Başvurusunda Bulunacak Vatandaşlarımız İçin Önemli Uyarılar: Romanya Konsolosluğu, Pasaportunuzun Temdit Süresinin Seyahatinizin Bitiş Süresinden İtibaren En Az 6 Ay Süreli ve En Az 1 Adet Boş Vize Sayfası Olmasını Zorunlu Tutmaktadır.

Ayrıca Banka Hesap Cüzdanınızda Seyahatiniz Süresince Her Gün İçin Mevduatınızın Bulunması Gereken belli miktar olmalıdır.

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Romanya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Arka Fonu Beyaz Olan Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Mesleki Belgeler

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi için gerekli belgelerin hazırlanması ve konsolosluğa beyan edilmesiyle, başvuru değerlendirme ve onay süreci başlar. Başvuru onay süreci yaklaşık olarak 4 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Öngörülen bu zaman, bazı etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Konsolosluğa sunulan belgelerde yanlışlık olması, beyan edilen belgeler ile Romanya vizesi başvuru formundaki bilgilerin birbirini tutmaması, konsolosluk resmi tatil günlerine denk gelen başvurular, Romanya konsolosluğunun başvurusu sahibinden ek olarak yeni belgeler istemesi gibi sebepler, başvuru değerlendirme sürecini uzatır.