Rusya Vizesi, Cezayir Vizesi

Rusya Vizesi

Rusya tarafından uygulanan ‘Vize Muafiyeti’ 2016 yılında kaldırılmış ve Umumi Pasaport sahibi vatandaşlarımızın Rusya vizesi almaları tekrar zorunlu hale getirilmiştir.

Rusya Vize işlemleri süresi, 5 iş günü sürmektedir.

Acil durumlarda Rusya Konsolosluğu tarafından uygulanan express vize uygulamasına başvurarak 2 iş gününde Rusya vizesi alınabilmektedir.

Rusya Kızılmeydanı, Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Moskova Sirki, Tayga Ormanları, Sibirya Ovaları, San Petersburgun (Leningradın) Beyaz Geceleri ile Türk turistlerinin seyahat etmek istediği ülkerden biridir. Başarılı politik ilişkiler sounucu 12 Mayıs 2010’da kaldırılan vize uygulaması Suriye politikasında yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda Rusya Federasyonu’nun aldığı karar ile 1 Ocak 2016’da yürürlüğe koyulmuştur.

Umumi pasaport (bordo pasaport) sahibi vatandaşlarımızın, Rusya’ya yapacakları turistik ya da ticari ziyaretlerde halen vize almaları gerekmektedir. Rusya Federasyon’unda geçici veya daimi oturum izni olan Türk Vatandaşlarının ve diplomatik pasaport sahibi olan Türk Vatandaşlarının herhangi bir vize almalarına gerek yoktur.

Rusya vize başvurusunun en önemli kısmı başvuru belgelerinin (aşağıda belirtilen) eksiksiz doğru ve Rusça hazırlanmasıdır. Bu belgeleri sizin adınıza Vizemhazir.com profesyonel danışmanınız dolduracak ve yanlış veya eksik form sunma sebebiyle vize sürecinin uzaması gibi bir durum yaşamanızı önleyecektir.

Rusya Ticari Vize

Rusya ticari vize başvurusu için gerekli evraklar, temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakı da elde ederek Rusya ticari vize için gerekli evrakları tamamlayabilirsiniz.

 • Rusya Federasyonu Federal Göçmen Bürosundan (Уфмс) Onaylı Ticari Davetiye. (Ticari davetiyenin temini Vizemhazir.com ekibin yardım alabilirsiniz).

Öğrenci Vizesi

 1. Öğrenci belgesi.
 2. Rusya Federasyonunda yer alan okuldan alınan kabul belgeleri.
 3. Eğitim masrafları sponsorunun belgeleri
 4. Rusya Federal Göçmen Bürosu (Уфмс) onaylı orijinal veya elektronik davetiye.

Turistik Vize

 1. Pasaport (Pasaportun bitiş süresine en az 6 ay olmalı ve vize basılabilmesi için en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
 2. Pasaportunuzun Fotokopisi
 3. Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 4. Rusya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat amacını açıklayan şahsi dilekçe​
 5. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 6. ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş, arka fonu beyaz)
 7. Yabancı Turist (Voucher) Belgesi ( Vizemhazir.com tarafıdan temin edilmektedir.)
 8. Rusya’daki Tur Operatöründen Alınmış Garanti Mektubu  ( Vizemhazir.com tarafından  temin edilmektedir.)

Rusya Vizesi Bilinmesi Gerekenler

 1. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar. Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar. Hizmet (Gri) pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar.
 2. Rusya vizesi alınacak pasaportunuzun gerçerlilik süresi en az 6 ay + seyahat süresi kadar olmalıdır.
 3. Rusya vizesi alınacak pasaportunuzun en az 2 boş vize sayfası olmalıdır.
 4. Rusya vize başvurularınızda müracaat edilecek konsolosluk seçiminde, ikamete göre bölge ayrımı bulunmamaktadır.
 5. Rusya işçi vizesi dışında, Rusya Konsolosluğu’nun ekstra bir talebi olmadıkça Rusya’ya seyahat edecek misafirlerimizin konsolosluğa veya aracı kuruma gelmeleri gerekmemektedir.
 6. Turistik Rusya vizesi için gerekli olan voucher, otel rezervasyonu, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ve gerekirse seyahat sağlık sigortası VizemHazır ekibi tarafından hazırlanmaktadır.
 7. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların, Rusya vize başvurularında seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenmemektedir.
 8. Gerçekleştireceğiniz Rusya seyahatiniz de bir tanıdığınızda kalmayacak, ticari bir işlemde bulunmayacak, bir eğitim kurumunda eğitim görmeyecek ve 30 gün veya daha kısa süreyle ülkede kalacaksanız, turistik Rusya vizesi ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 9. Konaklayacağınız otelde seyahat süresini kapsayan bir rezervasyon VizemHazir tarafından hazırlanır. Bu aşamada prosedür gereği, en az bir gece konaklama bedelinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu genel bir kuraldır. Fakat yine de son karar başvuru sahibine bırakılmaktadır. En az bir gece konaklama bedelinin ödenmemiş olduğu durumlarda, yaşanabilecek problemlerle ilgili sorumluluk başvuru sahibine aittir.

Tüm vize başvurularında toplanması gereken bazı sabit evraklar mevcuttur. İster çalışan, ister işveren, ister emekli olun, öncelikle aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

 1. Kanada vizesi başvuru formu: Elektronik olarak doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış başvuru formu. Vize formunun doğrulanmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
 2. Kanada vizesi aile bilgi formu: Aile üyelerinin isim-soyisim, doğum tarihi, adres, meslek ve medeni hal gibi bilgilerinin girilmesi gereken form.
 3. Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vize basılabilmesi için 2 adet boş vize sayfasının bulunması talep edilir.
 4. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Geçmişten günümüze kadar kullandığınız tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfaları açıklamak gerekirse, daha önce alınan bir vize ya da giriş çıkış damgasının bulunduğu bir sayfayı örnek verebiliriz.
 5. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüzü eklenmelidir.
 6. 1 adet fotoğraf: 35×45 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf.
 7. Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon: Uçak rezervasyonu eklenmelidir. Eğer Amerika’dan araç ile Kanada’ya seyahat edecekseniz bu araç ile ilgili belgeleri de eklemelisiniz.
 8. Konaklama bilgisi: Kanada’da konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu gibi).

Not: 1, 2, 7 ve 8. Maddeler Vizemhazir.com ekibi tarafından hazırlanacaktır.

Aşağıda temel başvuru kitlelerine ait evrakların listeleri turistik, ticari ve öğrenci vizeleri için verilmiştir.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Vize talep mektubu ( Çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına,çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren bir mektup yazmalısınız. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır).
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri ( Mevcut Bakiyesi ve Hesap Hareketleri )
 3. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları.
 4. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 5. SGK(4a) Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 6. Çalışılan şirketin imza sirküleri kopyası (Güncel)
 7. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 8. Vergi levhası kopyası.
 9. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun  antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektubun  aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi (Güncel)
 4. Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 5. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (mevcutsa)
 6. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.
 7. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan emekliler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da www.turkiye.gov.tr  sitesinden alınan emeklilik tescil kaydı  fotokopisi
 2. Maaş aldığı Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 3. Kişisel banka hesap cüzdanları veya banka hesap dökümleri (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 4. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evli Olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler.

Kanada vizesi için başvuru yapacak olan reşit olmayan çocuklar, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 3. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim döneminde gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 4. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belge grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan belgelerin aynısı hazırlanmalıdır.)
 1. Türkiye’de oturma ve çalışma izni.
 2. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.