Suriye Vizesi, Cezayir Vizesi

Suriye Vizesi

Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti’ne seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Suriye’ye ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 180 gün içinde 90 gün ikameli seyahatlerinde Suriye vizesinden muaftırlar. Aynı şekilde, T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan gün ikameli seyahatlerinde Suriye vizesinden muaftırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan Vize Muafiyet Anlaşmasına göre, karşılıklı olarak iki tarafta aynı muafiyet şartlarına sahip olmaktadır.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle, Suriye Devleti güvenlik kuvvetleri, Suriye’ye seyahat etmeyi planlayan yabancıların güvenliklerinin sağlanamama tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü, Türk vatandaşlarının Suriye’ye seyahatleri öncesinde, ülkedeki gelişmeleri yakından takip etmeleri, seyahat gerçekleştirecekleri bölgenin güvenlik ve yol durumu hakkında bilgi edinmeleri ve çok gerek görülmedikçe seyahatlerini ertelemeleri konusunda

Suriye Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suriye Konsolosluğu vize müracaatında bulunacak kişilerin, konsoloslukta yaşanan yoğunluk nedeniyle, Suriye’ye seyahat tarihinden en az bir ay öncesinde Suriye vize işlemlerine başlamaları gerektiğini bilmeleri gereklidir.

Suriye’ye ticari, aile ziyareti ve çalışma amacıyla seyahat etmek isteyenlerin, Suriye vize işlemleri için başvuru yapabilmeleri için Suriye Vize Başvuru Formu’nu doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları ve seyahat amacının gerekçelerini kanıtlayıcı evraklardan oluşan bir başvuru dosyası ile birlikte Suriye Konsolosluğu’na sunmaları gerekmektedir.

Suriye Konsolosluğu vize başvurusu için seyahat sahibine ait pasaportun başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresinin olmasını; pasaportun 10 yıldan eski olmamasını ve vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunmasını istemektedir.