Türkmenistan Vizesi, Cezayir Vizesi

Türkmenistan Vizesi

Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden biri olan Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması vardır. Buna göre; Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları Türkmenistan’a 30 güne kadar yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaftır. Ancak bu kişilerin, özel amaçlı seyahatlerinden önce, Türkmenistan’dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri resmi amaçlı yapacakları seyahatlerinde ise, önceden diplomatik yollarla Türkmen makamlarına gelişlerini bildirmek zorundadır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri ise; Türkmenistan’a yapacakları seyahatleri öncesi Türkiye’deki dış temsilciliklerden Türkmenistan vizesi almalıdır.

Türkmenistan vizesi, ülkenin tüm bölgelerine (Özellikle sınır bölgeleri ve Daşoğuz Vilayeti) seyahat imkânı tanımaz. Bu bölgeye gitmek isteyen başvuru sahiplerinin davetiye almalarını yanı sıra Devlet Göçmenler Servisi’ne başvuru yaparak bu taleplerini iletmeleri gerekmektedir.  Ayrıca başvuru sahiplerinin Türkmenistan vizeleri bakanlık ve yabancılar şubesi onaylı olmadan uçağa binemeyeceklerini unutmamaları gerekir.

Türkmenistan turistik vizesi alanların otelde kalma zorunluluğu vardır. Eğer kişi otelde kalmazsa para cezası ve gözaltı işlemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Vizem Hazır, Türkmenistan Vizesi Veren Firmalardan biridir. Türkmenistan vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Türkmenistan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Türkmenistan vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Türkmenistan vizesi için durumunuza göre Türkmenistan vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Türkmenistan Vize Türleri

 • Diplomatik vize
 • Resmi vize
 • İş/Business vizesi
 • Yatırım vizesi
 • Çalışma vizesi
 • Aile vizesi
 • Spor vizesi
 • İnsani vize
 • Özel vize
 • Öğrenci vizesi
 • Turist vizesi
 • Transit vizesi
 • Sağlık vizesi

Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

PASAPORT: Türkmenistan vize başvurusu yapacak olan kişinin seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve vize için boş sayfaları olan pasaporta sahip olması gerekmektedir.

FOTOĞRAF: 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içerisinde, arka fonu beyaz, 3,5 cm. x 4,5 cm. boyutlarında çektirilmiş )

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve doğru olarak okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış Türkmenistan Vize Başvuru Formu.

DİLEKÇE: Vize başvurusu yapacak olan kişinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına, Türkmenistan Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, şirketteki görevinizi ve izin tarihlerinizi belirten, şirket imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış dilekçeyi vize başvurusu sırasında konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir.

ŞİRKET EVRAKLARI;

-Vergi Levhası fotokopisi

-İmza Sirküleri fotokopisi

-Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

KİŞİSEL EVRAKLAR:

-Kaşeli ve imzalı olarak alınmış SSK İşe Giriş Bildirgesi.

-Kaşeli ve imzalı olarak alınmış son 4 Aylık Maaş Bordrosu.

-4A hizmet dökümü – barkotlu SSK Prim Dökümü

-Son 3 aya ait, bankadan kaşeli, imzalı ve bakiyeli olarak alınmış şahsi banka hesap dökümleri.

-Varsa Tapu, ruhsat vb. evrakların fotokopileri yeterlidir.

SEYAHAT EVRAKLARI:

-Konaklama rezervasyonu: Vize başvurusu yapacak olan kişinin otel ya da konaklamanın nerede gerçekleştirileceğini gösteren belgeler.

-Ulaşım rezervasyonu: Uçak, Tren, Otobüs vb. gidiş- dönüş biletlerinin konsolosluğa vize müracaatı sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

-Seyahat Sağlık Sigortası: Sağlık sigortası yapılması zorunludur.

İLAVE EVRAKLAR:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi: Arkalı önlü olarak çektirilmiş kimlik fotokopisi

-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Anne, baba, kardeş, eş ve çocuk bilgisi yer alacak şekilde alınmalıdır e- devlet üzerinden alınabilen Nüfus Kayıt Örneği yeterli olacaktır.

Türkmenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Ancak konsolosluğuna yaptığınız Türkmenistan ticari ya da öğrenci vizesi başvurusu sonucu Türkmenistan yolculuğu için işleme alındıktan sonra genellikle 2 iş haftası içinde vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı hadiseler haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Türkmenistan vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için Vizem Hazır’ı arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık içerisindedir.