Amerika Vizesi, Cezayir Vizesi

Amerika Vizesi

Amerika dünyanın her ülkesinden birçok insanın bir arada huzur içinde yaşayabildiği nadide ülkelerden biridir. Bu özelliği ile cazibe merkezi olan Amerika her insanın bir gün ziyaret etmek istediği bir ülkedir. Ülkemizden her yıl on binlerce insanın çeşitli amaçlarla (turistik, ticari, eğitim) vize başvurusu yaptığı bilinmektedir. Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri Amerika’ya seyahat için vizeye tabidir.

Amerika vizesi başvurusunun en önemli kısmı tamamen elektronik ortamda doldurulan DS 160 formunu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmaktır. Bu form sabit bir formatta değildir. Her adaya göre farklı soruların çıktığı formda kişisel bilgiler, çalışma ve seyahat geçmişlerine dair oldukça detaylı bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Formun doğru ve eksiksiz doldurulmasıdır. Formu yanlış ya da eksik doldurmak, vize sürecinin uzamasına, hatta reddine sebep olacağından, form doldururken Vizemhazir.com’un profesyonel danışmanlarından destek almanız avantajınıza olacaktır. Seyahat tarihinizden 90 gün önce vize başvurusunda bulunma hakkına sahipsiniz. Belirlemiş olduğunuz tarihte seyahat edebilmeniz için özellikle turizm sezonlarında yaşanan yoğunluğu da göz önünde bulundurarak, en az 45 gün önce vize başvuru işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz.

Vize Başvurusu

Vizemhazir.com, Amerika vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması için bu süreci uzman ekibiyle titizlikle yönetir. Vize başvurunuz tamamlanıncaya kadar uzman vize danışmanınız vize başvuru sürecinin takibinde olacağı için gereksiz zaman kaybı yaşamayacak ve en büyük red alma sorunlarından biri olan yanlış ya da eksik belge sunumu, hatalı vize statüsünde başvuru gibi basit hatalar sebebiyle olumsuz bir sonuçla karşılaşmayacaksınız. Amerika vize başvurusu randevu sistemi ile işlemekte ve Amerika Konsolosluğu aracılığıyla şahsen (mülakat) başvuru gerektirmektedir. Ancak, 14 yaş altı ve 80 yaş üstü başvuru sahipleri bu zorunluluktan muaf olabilirler. Amerika vizesi mülakat süreci başlamadan önce Vizemhazir.com müşteri temsilcimiz yanınızda olacaktır. Amerika vize mülakatında belirleyici olan vize mülakatı için ayrılan kısıtlı zamanda seyahat niyetinizi, amacınızı, Amerika’da kalacağınız süreyi, konaklayacağınız yeri doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Amerika vize mülakatı konusunda gerekli bilgileri uzman danışmanımızdan alabilirsiniz. Vizemhazir.com tüm deneyimiyle Amerika seyahatinizi (turistik, ticari, öğrenci vb.) kusursuz tamamlayabilmeniz, seyahatinizin planladığınız tarih ve saatte gerçekleşebilmesi için sorumluluklarını yerine getirir.

Ticari Vize

Amerika ticari vizesi için gereken evraklar ın önemli bir kısmı Amerika turistik vizesi için gereken evraklarla aynıdır. Farklı olarak Amerika ile gerçekleştireceğiniz ticari ilişkileri gösteren evraklar eklenmelidir.

 1. Amerika Konsolosluğu’na hitaben, davet eden Amerikalı şirket yetkilisi tarafından İngilizce Ticari Vize Davetiyesi (kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Amerika’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir).
 2. Amerika ticari vize talebi ticari organizasyon veya fuar katılım amaçlı ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren belgeler eklenmelidir.

Turistik Vize

Amerika turistik vizesi için gerekli evraklar iş durumunuza göre sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki bölümden durumunuza uygun olanı seçip vize başvuru evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Amerika vize başvurusu yaparken, her türlü vize başvurusunda(turistik, ticari, öğrenci vb.) gereken bazı temel belgeler bulunmaktadır.

 1. En az 6 ay geçerli pasaport. (eski tip, çipsiz pasaport ise imzalanmış olması, 10 seneden önce alınmamış olması ve en az 2 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 2. DS 160 formu onay sayfası ( Elektronik olarak doldurulmuş DS 160 formunun barkodlu onay sayfası çıktısı).
 3. 2 adet fotoğraf (50×50 mm beyaz zeminli ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren fotoğraf).
 4. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi: Bu güne kadar almış olduğunuz tüm pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopisi. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizeler ve giriş çıkış damgasının bulunduğu tüm sayfalardır.
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 6. Kimlik fotokopisi (ön ve arka yüzü eklenmelidir)
 7. Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben tüm masrafları kendisinizin karşılayacağına dair bir dilekçe)
 8. Uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri (Amerika’da kalacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri (otel rezervasyonu veya arkadaşınızın adresi vb.)

Not: 1. ve 8. maddeler Vizemhazir.com danışmanı tarafından hazırlanacaktır.

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan özel sektör çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. İngilizce vize talep mektubu (Konsolosluğa hitaben, çalışmış olduğunuz firmanın antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, aylık maaşınızı ve seyahat amacınızı içeren bir mektup yazmalısınız. Mektup şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır).
 2. Vize Talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten bir yazı)
 3. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinalleri (Mevcut Bakiyesi ve Hesap Hareketleri )
 4. Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza bulunan maaş bordroları.
 5. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 6. SGK(4a) Hizmet Dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 7. Çalışılan şirketin imza sirküleri kopyası (Güncel)
 8. Çalışılan şirketin Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 9. Vergi levhası kopyası.
 10. Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan şirket sahipleri ve ortakları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın antetli kağıdına, seyahat başlangıç ve bitiş tarihini ve ziyaret amacınızı ifade eden mektup. Mektup orjinali ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orjinalleri (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletmelidir.
 3. Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.
 4. Vergi levhası kopyası.
 5. İmza sirküleri kopyası.
 6. Son 3 aya ait faaliyet belgesi

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan kamu çalışanları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Çalışmış olduğunuz kamu kurumunun antetli kağıdına, çalışmakta olduğunuz pozisyonu, iş başlangıç tarihini, aylık maaşınızı, izinli olduğunuz dönemi ve dönüşünüzde aynı işe devam edeceğinizi ifade eden mektup. Mektup aslı, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.
 2. Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi (Güncel)
 4. Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 5. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (mevcutsa)
 6. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının asılları (hesap hareketlerini içermelidir). Hesap cüzdanı veremeyenler, hesap hareketlerini içeren bir döküm alarak, bankaya kaşe ve imza ekletilmelidir.
 7. Çalıştığınız resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi.

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Masrafları karşılayacak kişinin finansal ve mesleki belgeleri (anne, baba gibi).
 3. Okul devam etmekte ise, okuldan alınacak izin yazısı.

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan öğrenciler, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Emeklilik kartı fotokopisi ya da www.turkiye.gov.tr  sitesinden alınan emeklilik tescil kaydı  fotokopisi
 2. Maaş aldığı Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü(Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 3. Kişisel banka hesap cüzdanları veya banka hesap dökümleri (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 4. Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan ev hanımları, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Evli Olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
 2. Ailede geçimi sağlayan aile bireyine ait belgeler.

Amerika vizesi için başvuru yapacak olan reşit olmayan çocuklar, daha önce belirtilen temel evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları hazırlamalıdır.

 1. Reşit olmayan çocuk, yalnız ya da tek bir ebeveyn ile seyahat edecekse her iki ebeveynden ya da yasal vasiden alınacak noter tasdikli muvafakatname.
 2. Ebeveynler boşanmış ise velayetle ilgili mahkeme kararı eklenmelidir.
 3. Öğrenci belgesi: Okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi. Eğitim döneminde gidiliyor ise izin belgesi (Çocuğun öğrenci olduğu durum için geçerlidir).
 4. Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan aile bireyine ait belge grubu (yukarıdaki açıklamalardan faydalanarak hazırlayabilirsiniz, çalışan ise yukarıdaki çalışan bölümünde yer alan belgelerin aynısı hazırlanmalıdır.)
 5. Varsa, ebeveynlerden birinin  geçerli ABD vizesinin fotokopisi.