Zambiya Vizesi, Cezayir Vizesi

Zambiya Hakkında

Doğu Afrika’da bir ülke olan Zambiya adını Afrika’nın en uzun 4. nehri olan Zambezi Nehri‘nden alır. Bu nehir, Zambiya ve Zimbabve ülkesi ile sınır bölgesini oluşturur. Zambiya, nefes kesen güzellikteki doğa harikaları ve geleneksel yaşantılarıyla öne çıkan kabileleriyle turistlerin ilgi odağı oluyor.

Bugün yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahip olan Zambiya’nın başkenti Lusaka‘dır ve bu şehirde 2 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Halkın yaklaşık yüzde 50’si Hristiyan iken geri kalan kısmı yerel dinlere inanmaktadır.

Zambiya’da Görmeniz Gereken 5 Yer:

  1. Victoria Şelalesi
  2. Lower Zambezi National Park
  3. Tanganika Gölü
  4. Lusaka National Museum
  5. Zambezi Köprüsü

Zambiya Vizesi Veren Firma

Vizem Hazır, Zambiya Vizesi Veren Firmalardan biridir. Zambiya vize işlemleri ve ülkeyle ilgili hemen hemen her konuda hizmet vermektedir. Tecrübesiyle sizlere güvenli ve kaliteli hizmet veren firmamız aracılığıyla her türlü vize işlemlerini yapabilirsiniz. Zambiya ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini vermekteyiz. Zambiya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Zambiya vizesi için durumunuza göre Zambiya vize evrakları ve güncel vize ücreti hakkında sorularınızın varsa bizi arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Zambiya Vizesi

Zambiya’ya seyahat etmeyi planlayan Bordo (Umumi), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabiyken; Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip Türk vatandaşlarının ise Zambiya’ya 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Zambiya Vize İşlemleri

Zambiya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları turistik amaçlı ya da Zambiya’da yapacakları iş görüşmelerine katılma amaçlı seyahat etmeleri durumunda 30 güne kadar ikamet hakkı tanıyan tek, çift veya çok girişli vize işlemlerini Zambiya Konsolosluğu’na başvuru yapmadan sınır kapılarında temin edebilmektedirler.

Hizmet (Gri) Pasaportu, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) Pasaport hamili kişiler Zambiya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeden önce Zambiya vize işlemlerini yapmakla mükelleftirler. Ancak Zambiya Cumhuriyeti’ne akredite olan diplomatik temsilciliklere ataması gerçekleştirilen Diplomatik Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizelerini Zambiya Konsolosluğu’na vize için müracat etmeden, sınırda alabilirler.

Zambiya vizelerinin süresini uzatmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri esnasında Zambiya ilgili makamlarına müracaat ederek vizelerinin ikamet süresini uzatabilmektedir. Ancak Zambiya Konsolosluğu sınır vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iş adamlarının vizesini uzatmamaktadır.

Zambiya Vize Türleri

Zambiya Tek Giriş Vizesi:

Tek bir giriş vizesi, vizenin geçerliliği süresince sahibinin sadece bir kez Zambiya’ya girmelerine izin verir.

Zambiya Çift Giriş Vizesi:

Vizenin geçerliliği süresince yolcunun Zambiya’ya iki kez girmesine olanak tanır.

Zambiya Çoklu Giriş Vizesi:

Vizenin geçerliliği süresince yolcunun Zambiya’ya birçok defa girmesine olanak tanır.

Not: Birden fazla giriş vizesi karşılıklı olarak üç yıllık geçerlilik süresine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vatandaşlar haricinde tek, çift ve çoklu vize, ilk ihraç tarihinden itibaren doksan gün için geçerli olacaktır.

Zambiya Transit Vize:

Zambiya’ya girmek için vize talep eden ve karayolu taşımacılığı yoluyla geçiş yapan vatandaşlara verilir ve en fazla 7 günlük süre zarfı için geçerlidir.

Zambiya Günlük Turist Vizesi:

Zambiya’yı 24 saatten daha kısa bir süre için ziyaret eden ve aynı limandan çıkış yapan bir turiste giriş limanında verilir. Ayrıca tesis komşu bir ülkeyi ziyaret etmek ve 24 saat içerisinde tekrar giriş yapmak isteyen, Zambiya’yı ziyaret eden turistlere de uygulayacaktır.

Not: Günlük Vize sadece Victoria Şelalesi ve Kazungula Sınır Kontrollerinde uygulanacaktır.

Zambiya Ücretsiz Vize:

Yurtdışı Zambiya Görevlerinde veya Diplomatik Topluluk Üyelerinin akreditasyon mektuplarının veya Diplomatik Pasaportların sunumuyla ilgili giriş limanlarında verilen ücretsiz bir vizedir.

Zambiya e-Vize (e-Visa):

Zambiya’ya vize başvurusu yapan çevrimiçi bir kurumdur. Zambiya’ya gelmek için bir vize alması gereken herkes bu kurum yoluyla vize başvurusunda bulunabilir.

Zambiya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

  • Pasaport: Zambiya seyahat bitim tarihi itibariyle 6 aylık geçerliliği bulunan bir pasaport.
  • Konaklama rezervasyonu: Zambiya vizesi için başvuru yapan kişinin Zambiya’da nerede konaklama yapacağını gösteren otel, pansiyon gibi yerlerin rezervasyon belgeleri.
  • Ulaşım rezervasyonu: Zambiya’ya gerçekleştirilecek seyahatin gidiş-dönüş ulaşım rezervasyon belgeleri. Seyahat Sağlık Sigortası: Zambiya’da gerçekleştireceğiniz seyahat tarihlerini kapsayan 30.000 Euro’ luk seyahat sağlık sigortası yapılması zorunludur.
  • Kimlik Fotokopisi
  • Sarıhumma hastalığının görüldüğü herhangi bir ülkeden Zambiya’ya giriş yapmak isteyen kişilerin ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçiş yapmış olan yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını belirten Uluslararası Aşı Sertifikası talep edilmektedir.

Zambiya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının sağlık ile ilgili en güncel bilgileri T.C. Sahiller Genel Müdürlüğü’nden ve TC. Sağlık Bakanlığından temin etmelerini önemle tavsiye ederiz.

Zambiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsolosluk tarafından gerçekleştirilecek olan Zambiya vizesi onay işlemleri genel olarak 5 iş gününde tamamlamaktadır. Ancak vize başvurusunun Türkiye Cumhuriyeti ve/veya Zambiya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerine tekabül etmesi ya da Zambiya Konsolosluğu’nun yoğun çalışma dönemlerine denk gelmesi gibi durumlar vize işlem süresinin uzamasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple Zambiya Konsolosluğu vize başvuruları olabildiğince erken tarihte yapılmalıdır.